Аналіз вірша суриків дитинство. VII

і Муніципальна бюджетна освітня установа

« В'язівська середня загальноосвітня школа »

Єланського муніципального районуВолгоградській області

Підготувала: вчитель початкових класів

Аравіна Людмила Євгенівна

Конспект уроку літературного читання в 3а класі на тему: «Вірш І. Сурікова «Дитство».

Предмет: літературне читання

УМК: « початкова школа XXI століття»

Клас: 3а

Тема: Вірші російських поетів. І.Суріков. "Дитинство".

Мета уроку : створити умови для повноцінного сприйняття учнями літературного твору, розуміння тексту та специфіки його літературної форми

. Навчальні завдання:

    вчити слухати вірші про дітей російських поетів;

    виховувати почуття захоплення картинами рідної природи та віршами поета;

    вчити висловлювати своє ставлення до прослуханого твору.

Навчальні вміння:

    висловлювати своє ставлення до прослуханого твору;

    називати вірш, визначати тему;

Заплановані результати:

Особистісні:

формування почуття гордості за свою Батьківщину;

Розвиток етичних почуттів, доброзичливості та емоційно-моральної чуйності, розуміння та співпереживання почуттям інших людей;

Метапредметні результати:

Формування вміння планувати, контролювати та оцінювати навчальні дії відповідно до поставленого завдання;

Опанування навичками смислового читання; усвідомлене побудова мовного висловлювання відповідно до завдання;

Готовність слухати співрозмовника, виклад своєї думки та аргументація своєї точки зору.

Предметні результати:

Формування уявлення про малу Батьківщину, поняття про моральність; формування потреби у систематичному читанні;

Розуміння ролі читання, використання різних видівчитання (ознайомче, вивчаюче, вибіркове, пошукове); вміння усвідомлено сприймати та оцінювати зміст та специфіку різних текстів, брати участь у їх обговоренні, давати та обґрунтовувати моральну оцінку вчинків героїв.

Устаткування : мультимедійне встановлення для демонстрації презентації; книги у розділі “Вірші російських поетів”, модель обкладинка, малюнки на тему уроку, картки із зображенням сніговиків, презентація, підручник Л.А. Єфросініною «Літературне читання», робочий зошитз літературного читання.

Хід уроку

1. Організація спільної діяльності. Рефлексія.

а) Активізація уваги.;

довгоочікуваний дан дзвінок,
Починається урок.
б) Оптимістичний настрій під час уроку.

Вдихніть і видихніть. Видихніть усю тривогу та прикрість вчорашнього дня, а вдихніть свіжість і красу морозного дня. Давайте посміхнемося один одному: ви – мені, а я – вам і скажемо такі слова:

Ми спокійні та добрі;

Привітні та ласкаві.

Подивіться у вікно. Навколо сніг, сніг, сніг. Який він чистий і прекрасний. Яке дивне і прекрасне саме життя і ваше дитинство.

Діти, сьогодні на уроці у нас присутні гості. Давайте привітаємо їх! Нехай ця доброзичлива атмосфера панує у нас на уроці.

2. Перевірка домашнього завдання.

.– Назвіть тему розділу, з яким ми познайомилися на минулому уроці.

«Вірші російських поетів» Слайд №1.

З яким твором із цього розділу ми вже познайомилися, назвіть?

(І.Нікітін "Русь", "Ранок".)

Давайте ми зараз їх згадаємо.

2) Перевірка домашнього завдання (диференційована робота):

читання вірша Нікітіна «Ранок»
- Читання напам'ять; (2-3 уч. Діти оцінюють виразність і правильність читання)

. 3. Актуалізація, мотивація.

Ви мали завдання намалювати зимові забави дітей. Ви дуже добре впоралися із цим завданням. Зараз подивіться на ваші малюнки «Зимові забави» (малюнки на зворотній сторонідошки.) Які вони барвисті та веселі.

А з якими творами про зиму ми з вами познайомилися раніше?Слайд №2

А.С.Пушкін «Ось північ, хмари наздоганяючи…», «Зимовий вечір», А.Фет» Мама, глянь-но з віконця…», Н.Некрасов «Мороз-воєвода», Ф.Тютчев «Чародійкою зимою»

4. Постановка навчальної задачі.

Слайд №3 - Як ви думаєте, чому я вирішила вам про це нагадати при роботі в цьому розділі? (Читатимемо про зиму)

Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство з твором з раділа «Вірші російських поетів» та познайомимося з творчістю Івана Захаровича Сурікова.

Слайд №4.

Аліна розповість нам цікаві фактиз його біографії, яка для нас підготувала вдома.Слайд №5, №6.

( Іван Захарович Суріков – поет – самоучка. Народився 1841 року в селі Новоселово. Він жив у селі з матір'ю. Батько мав невелику крамницю у Москві. Сім'я жила бідно, ледве зводила кінці з кінцями. Коли Сурікова виповнилося 10 років, він переїхав до Москви. Тут він допомагав батькові в лавці. Суріков рано полюбив читання. Він багато читав і поступово виявився талант творення. У 16 років вийшла його перша збірка поезій. Він писав для дорослих та для дітей. У своїх віршах показував важке сільське життя, природу. Його вірші відрізнялися співучістю, звучністю, мелодійністю. Іван Захарович Суріков прожив важку, коротке життя. Помер поет у 1880 році від тяжкої хвороби, у злиднях)

Слайд №7.

Прочитайте та назвіть тему нашого уроку.

Тема: Вірші російських поетів. І.Суріков. "Дитинство".

3) – Щоб ви хотіли дізнатися та чого навчитися на уроці?

Слайд №8, №9.

Навіщо це вам потрібно?

Для того, щоб красиво і правильно говорити самим і щоб приємно слухати іншим.

Фізмінутка. Слайд №10

5.Відкриття нових знань та способів дій.

Отже, познайомимося із віршем І. Сурікова «Дитинство».

Слухання твору .

Сядьте правильно та приготуйтеся, слухайте новий твір.

6.Первинне закріплення . Слайд №11

Як ви вважаєте, це – вірш чи казка? Доведіть.

Вірш, тому що є рима та ритмічна пауза.

Про що воно?

Що ви уявляли, коли слухали цей вірш? Які картини презентували?

- Давайте розділимо текст на частини .(Діти читають вголос і позначають олівцем частини за планом)

Слайд №12

Слайд №13

Подивіться на картину, чи вона підходить до початку вірша.

На цій картині зображено зимову природу, село.

-Давайте прочитаємо ту частину вірша, у якій описуються забави дітей.

Слайд №14

Яку картину ви собі уявили під час читання цієї частини, чи знайомі вам були раніше ці рядки? (Вивчали у другому класі)

А як ви поясните зміст рядка: "І я на бік - хлоп!"?

А як почував себе хлопчик?

Все обличчя та руки

Заліпив мені сніг...”

Мені в кучугурі горе,

А хлопцям сміх!..”

Життя дуже складне, воно складається з маленьких та великих подій. Все відбувається навіть у дитячому житті. А часом маленькі прикрощі здаються маленькій людинігорем, бідою, хлопці дуже важко їх переживають, але потім все минає, забувається, залишаються добрі спогади. Дитячі роки-це справді веселі, золоті роки, вони проходять поряд з рідними дорослими, які допомагають дітям почуватися щасливими. Саме про це й хотів розповісти нам Суріков.

А вам самим доводилося бути в подібній ситуації: кататися з гори і падати в кучугуру?

І тому ви були нещасливі? І після падіння ніколи більше не качалися з гори?

Отже, ми можемо зробити висновок із цієї частини? (Що хлопчик був щасливий)

Прочитайте рядки, в яких описано зміну погод (Поднялася завірюха, на небі темно…)

Підберіть синоніми до слова «завірюха» (завірюха, завірюха, буран, буря, снігова імла)

Фізхвилинка дихальна і для зору

Слайди №15, 16,17,18.-

3) Робота у групах.

1 група. Режисери та кінематографісти.

- Уявіть, що ви знімаєте фільм дитинство. Звучать рядки цього вірша. Які зображення з'являтимуться на екрані під час читання? Скільки героїв у вірші? Охарактеризуйте їх.

2 група. Історики.

Які слова говорять про те, що це було за старих часів? Знайдіть у тлумачному словникуїм пояснення.

Словникова робота:

Пекти-

Лапті-

Прялка-

Світець-

3 група. Музиканти та живописці.

Які звуки ви почули під час читання вірша. Які фарби нам знадобляться, щоб намалювати картини. Яка музика знадобиться, щоб озвучувати цей вірш? (Сумна, весела, повільна, гучна, тиха.)

Слайд №19. (заставка)

4) Перевірка результатів роботи груп.

7. Закріплення знань та способів дій.

1) Моделювання обкладинки і порівняння її з готовою моделлю. (Робота в парах)

А зараз ви працюватимете в парі, хто з ким сидить. Кожна пара має самостійно змоделювати обкладинку до цього вірша. Не забудьте вказати прізвище автора, жанр твору, тему та заголовок. Приступайте.

А тепер перевіримо. До дошки піде 1 група та захистить свою роботу.Слайд №20

8. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

Згадайте, яку мету ми поставили на початку уроку.

Слайд №21

Як ви вважаєте, чи вдалося нам досягти результату? Чому? Хто з вас вважає, що сьогодні на уроці він працював краще ніж на попередніх? Як ви оцінюєте в ціломуну роботу класу на уроці?Покажіть свої оцінки за допомогою кольорових фішок .

Слайд №22

Вірші Сурікова дуже мелодійні та прості. Багато його творів розходяться країною як нових народних пісень. Одна з них "Що стоїш гойдаючись, тонка горобина.."

А поки що ви слухаєте пісню на слова Сурікова№ Слайд 23 я пропоную вам розфарбувати грона горобини, які лежать у вас на столі

Дорогі хлопці, сьогодні ви показали своє вміння розуміти та відчувати художній твір. Ми з вами познайомилися з віршем «Дитинство» І. Сурікова. А дитинство - це щаслива пора життя, в якій ігри в сніжки, катання на санчатах, шкільна пора, дружба дітей - залишаються в пам'яті назавжди. Де б ви не були, але завжди повертатиметеся у ваше дитинство, на свою малу батьківщину, до нашого села В'язівка.

Слайд №24.

9. Домашнє завдання:

2) вивчити вірш напам'ять;
3) виконати завдання у робочому зошиті;
4) зробити малюнки до вірша та підписати словами з тексту.

Закінчити урок я хочу побажанням:

Буде все у вас: помилки, невдачі,

Не поступайтеся їм,

Почавши з нуля, інакше

Не змінюйте дитячої ви мрієте. Прагніть на щастя, доброту.

2013р.

Будь-яка людина в житті мала дитинство. Адже юність не може без цієї прекрасної пори настати. Щоб стати повноцінним дорослим, потрібно пережити чудове дитинство, повне спогадів та мрій.

Саме такі добрі спогади хотів передати читачам Суріков, автор вірша «Дитинство». У цьому творі розкривається думка про те, що коли ти малий і юний, кожна дрібниця може здатися тобі чаклунством і незвичайним явищем. Саме тому дитинство – прекрасна пора, спогади про яку треба зберігати, тому що ніколи світло не буває таким яскравим і яскравим, як у дитинстві. Будь-який маленький чоловічок знайде у своєму наступному дні – щось нове та цікаве, що буде для нього відкриттям. Суріков у вірші «Дитинство» показує, що ніхто ніколи не був точний і впевнений у своєму першому відкритті якогось явища, як малюк.

Вірш поділено кілька етапів. Перша частина розкриває читачеві красу природи взимку, і що вона – для природи загалом. Друга частина розкриває, яка в зими велика роль життя кожної людини. І далі описується, що роль ця і справді велика і дуже важлива. Адже взимку можна стільки всього зробити. Коли читаєш вірш на початку, можна помітити, що все досить бадьоро та по-бойовому написано, але далі – рядки написані трохи з сумною інтонацією. Взагалі, загалом, вірш досить великий. Кожен куплет має чотири рядки, тому читається зручно та римовано.

Аналіз вірша Дитинство за планом

Можливо вам буде цікаво

  • Аналіз вірша Мені залишилася одна забава Єсеніна

    Пізній етап творчості Єсеніна здебільшого характеризується відчуттям фаталізму і загибелі, що наближається. Звичайно, досить часто поети взагалі порушують тему тлінності буття та можливості власної смерті

  • Аналіз вірша Ще вчора, на сонці млею Фета

    Опанас Фет є прихильником мистецтва, яке прийнято вважати чистим, його творчість стала яскравим доказом присутності імпресіонізму та на літературній ниві.

  • Аналіз вірша Пророк Некрасова

    Некрасов у своєму творі Пророк оспівує справжні цінності життя, такі як свобода і праведність, достовірність і узгодженість. Вірш сповнений мотивами справжнього християнина

  • Аналіз вірша Буніна Собака (11 клас)

    Твір має філософську спрямованість, властиву всій творчості поета, і як прототип основного персонажа вірша використовує сибірську лайку, собаку

  • Аналіз вірша Ну целуй мене целуй Єсеніна

    Напевно, кожному відомо про те, що Єсенін одружився тричі. Кожна з його жінок була не схожа на попередню. І всі вони виявились не дуже вдалими.

Вірші російських поетів

Відповіді до стор. 8 - 9

Іван Суріков
Дитинство

Ось моє село;
Ось мій дім рідний;
Ось гойдаюся я в санчатах
По горі крутий;

Ось згорнули санки
І я на бік – хлоп!
Кубарем гойдаюся
Під гору, в кучугуру.

І друзі-хлопчаки,
Стоячи з мене,
Весело регочуть
Над моєю бідою.

Все обличчя та руки
Заліпив мені сніг.
Мені в кучугурі горе,
А хлопцям сміх!

Але тим часом уже село
Сонечко давно;
Піднялася завірюха,
На небі темно.

Весь ти перемерзнеш, -
Руки не зігнеш, -
І додому тихенько,
Неохоче брешеш.

Стару шубонку
Скинеш з плечей геть;
Заберешся на піч
До сивої бабусі,

І сидиш, ні слова.
Тихо все кругом;
Тільки чуєш: виє
Завірюха за вікном.

У куточку зігнувшись,
Лапті дід плете;
Матінка за прядкою
Мовчки льон пряде.

Хату висвітлює
Вогник світця;
Зимовий вечір триває,
Триває без кінця.

І почну у бабки
Казки я просити;
І почне мені бабка
Казку казати:

Як Іван-царевич
Птах-жар спіймав,
Як йому наречену
Сірий вовк дістав.

Слухаю казку -
Серце так і мре;
А в трубі сердито
Вітер злий співає.

Я пригорнуся до бабусі.
Тихо дзюрчить,
І очі мені міцно
Солодкий сон зміж.

І уві сні мені сняться
Чудові краї.
І Іван-царевич -
Це ніби я.

Ось переді мною
Чудовий сад цвіте;
У тому саду велике
Дерево росте.

Золота клітка
На сучці висить;
У цій клітці птах
Точно жар горить;

Стрибка в тій клітці,
Весело співає,
Яскравим, чудовим світлом
Сад весь обдає.

Ось я до неї підкрався
І за клітку – хвать!
І хотів із саду
З птахом бігти.

Але не тут було!
Здійнявся шум, дзвін;
Набігла варта
У садок з усіх боків.

Руки мені скрутили
І ведуть мене…
І, тремтячи від страху,
Прокидаюся я.

В хату, у віконце,
Сонечко дивиться;
Перед іконою бабця
Молиться, стоїть.

Весело текли ви,
Дитячі роки!
Вас не затьмарювали
Горе та біда.

1. Точне слово
Який це вірш: сумний чи веселий? Допишіть речення.

Це вірш веселий, бо дитячі роки не затьмарювали ні горе, ні біда.

2. Схема
Як поет говорить про Батьківщину, про дитинство? Заповніть схему словами із вірша.

3. Точне слово
Які слова використовує поет, щоб передати опис тихого вечора у ній? Наголосіть.

Стару шубонку У куточку зігнувшись,
Скинеш з плечей геть; Лапті дід плете;
Заберешся на пічМатінка за прядкою
До бабусі сивої, Мовчки льон пряде.

І сидиш, ні слова… Хату висвітлює
Тихо все кругом; Вогник світця;
Тільки чуєш: виє Зимовий вечір триває,
Завірюха за вікном. Триває без кінця.

4. Проба пера
Перечитайте опис сну хлопчика. Зробіть ілюстрацію.

Ірина Спасеннікова

НІД: « Заучування вірша І. Сурікова« Дитинство» .

(освітня область «Комунікація»)

Ціль: Ознайомити дітей з новим поетичним твором

Завдання:

2. Розвивати у дітей поетичний слух, уміння розуміти та відтворювати образну мову, інтонаційну виразність мови.

3. Вправляти дітей у вмінні класифікувати, підбираючи слова з рими; підбирати слова зі зменшувально-пестливими суфіксами.

4. Виховувати емоційну чуйність на картини зимової природи та взаємини дітей.

Матеріали: м'яч, іграшка-Петрушка, картки зі складовими схемами слів та відповідні їм предметні картинки, дидактичний посібник Що зайве?з предметними картинками для підбору слів з рими, портрет І. З. Сурікова, мнемотаблиця до вірша« Дитинство» , картки-сонячки для рефлексії.

План-конспект НОД:

1. Огромний гра з м'ячем

«Скажи ласкаво»

М'яч чарівний, допоможи! Звук нам у слово поклич!

Скажімо ласкаво, і ось звук до нас у слово прийде.

Кожен повинен м'яч зловити,

Слово ласкаво сказати.

Вихователь одягає на руку іграшку-петрушку

Привіт дівчата та хлопчики!

Ви впізнали мене? Хто я?

Здрастуйте, Петрушка! Звісно, ​​ми тебе впізнали.

Діти, давайте привітаємося з Петрушкою по-різному, з різним виразом, з різними емоціями!

Дидактична вправа «Емоції»

Ціль: розвиток емоційної сфери дітей, виразності мови

Які ви молодці!

До вас прийшов я недарма

Пограти хочу, друзі!

На картинки мої подивіться:

Що зайве?знайдіть.

Дидактична гра Що зайве?

Ціль: розвиток вміння дітей класифікувати слова, підбираючи їх за римою

Петрушка:

Рифма, рима.

А що таке рима, поясніть мені, будь ласка! (Відповіді дітей)

Рифма дуже потрібна, щоб вигадати, написати яке-небудь вірш, Наприклад, про зиму.

Петрушка:

А ви знаєте вірші про зиму? Прочитайте мені, будь ласка, якесь вірш. Я так люблю вірші!

Діти за бажанням читають знайомі вірші про зиму.

Петрушка:

Молодці!

Тільки я забув: як називається людина, яка пише, пише вірші? (Поет)

Вихователь:

Правильно, хлопці, вірші пише поет. І сьогодні я хочу познайомити вас з одним дуже відомим та знаменитим поетом і розучити його вірш. Ви згодні! Запрошую пройти до літературної вітальні. Ось цими квитками (Демонструє картки)ви знайдете своє місце у літературній вітальні.

Петрушка:

Ой, а що це намальовано на квитку і як я знайду своє місце?

Хлопці, допоможіть, будь ласка, Петрушка! (Пояснення дітей)

Дидактична вправа «Знайди своє місце»

Ціль: вправляти дітей у розподіл слів склади, працювати зі складовою схемою і співвідносити схему з необхідним словом.

2. Розповідь вихователя.

Ось портрет Івана Захаровича Сурікова.

Іван Захарович народився у селі Новоселівка Ярославської губернії. Поет-самоучка. Він дуже любив читати книги, художню літературуособливо йому подобалося читати вірші російського поета А. С. Пушкіна. І ось Іван одного разу спробував написати власне вірш, І в нього це вийшло. Звичайно, визнання та успіх прийшли до молодого поета Сурікова не відразу. Але тепер вірші Івана Захаровича Суріковалюблять читати і дорослі та діти. Ось один такий твір цього поета, відомий вашим мамам та татам, ми сьогодні й розучимо.

А допоможе нам у цій справі ось ця мнемотаблиця(виставляє на мольберт мнемотаблицю твору) .

Отже, Іване Захаровичу Суріков. Вірш« Дитинство»

Я вам його зараз прочитаю, послухайте уважно, а потім поділіться, будь ласка своїм враженнями: які почуття у вас викликало це вірш.

Коротка бесіда з дітьми про вірші. Проводиться робота над незрозумілими дітям словами та виразами.

Вихователь, читаючи останні чотиривірші, голосом підкреслює несерйозність горя і звертає на це увагу дітей. Вислуховує думки дітей.

3. Фізмінутка «От так холод, ось мороз» (музичний, Катерина Железнова)

1. Ось так холод, ось мороз,

Боляче щипає ніс. Боляче щипає ніс.

Щоб зігріти його швидше,

Потрібно потерти сильніше.

Щоб зігріти його, потерти сильніше.

2. Будемо ніжки зігрівати,

Стрибати і стрибати. Стрибати і стрибати.

Дуже холодно стояти, ніжки стали замерзати.

Дуже холодно стояти стали замерзати.

3. Міцніше став мороз ніяк,

Мерзнемо стоячи так, Мерзнемо стоячи так

Нам час бігти бігом.

Нам не можна йти пішки.

Нам час бігти бігом, не можна йти пішки.

4. Щоб зігрівати ручки,

Будемо їх махати. Будемо їх махати.

І в долоні битимемо.

І ліктями ворушити.

І в долоні битимемо, ліктями ворушимо.

5. Ми на місці не стоїмо,

Ми біжимо, біжимо, Ми біжимо, біжимо

Щоб зігрітися швидше,

Потрібно побігти швидше.

Щоб зігрітися якнайшвидше, побіжимо швидше.

4. Розучування вірші по мнемотаблиці.

Читання вірші спочатку хоромпотім індивідуально. Петрушка теж намагається прочитати виразно напам'ять вірш.

5. Підбиття підсумку. Рефлексія.

Скажи, Петрушка, чиє виразне читання віршіз дітей тобі найбільше сподобалося?

Петрушка ділиться своїми враженнями і просить хлопців також визначити, чия декламація була переконливішою.

Вихователь:

Наша літературна вітальня зачиняється. Чи сподобалося вам гостювати тут? Якщо так-то візьміть усміхнене сонечко, якщо ні - сумне сонечко. Вибери і ти, Петрушка, сонечко настрою!

Діти роблять власний вибір.

Петрушка:

Дякую, хлопці, що запросили мене до літературної вітальні. До нових зустрічей!

До побачення, Петрушка! Приходь до нас ще!

Дякую і вам, хлопці! Ви були уважними, ввічливими відвідувачами літературної вітальні.

Джерела:

1. В. В. Гербова «Заняття з розвитку мовлення старшій групі дитячого садка » Видавництво МОЗАЇКА-СИНТЕЗ Москва 2010.

2. http://er3ed.qrz.ru/surikov.htm

3. Аудіозапис Катерини Желєзнової «От так холод, ось мороз»