Будова насіння дводольних та однодольних рослин Підготувала та провела: вчитель біології Краєва Марія Олександрівна. Презентація на тему "будова насіння дводольних та однодольних рослин" Фрагменти з презентації

Презентація на тему "Будування насіння дводольних та однодольних рослин" з біології у форматі powerpoint. У презентації для школярів вивчаються особливості будови насіння однодольних та дводольних рослин. Автор презентації: Краєва Марія Олександрівна.

Фрагменти із презентації

Цілі уроку:

  • Познайомитись із будовою насіння.
  • Розкрити особливості будови насіння однодольних та дводольних рослин.
  • Розвивати вміння працювати з натуральними об'єктами, порівнювати їх.
  • Формувати практичне вміння та навички з розпізнавання насіння та визначення насіння.
  • Здійснювати екологічне, природоохоронне виховання з прикладу матеріалу уроку.

Покритонасінні рослини:

  • Мають орган насіннєвого розмноження – квітка.
  • Після відцвітання утворюється плід, в якому знаходиться насіння.
  • Насіння розвивається всередині плода, тобто воно захищене (покрите).
  • Добре розвинена провідна система, що забезпечує швидке пересування речовин у рослині.

Покритонасінні рослини: 1.Мають орган насіннєвого розмноження - квітка. 2.Після відцвітання утворюється плід, в якому знаходиться насіння. 3.Насіння розвивається всередині плода, тобто воно захищене (покрите). 4.Добре розвинена провідна система, яка забезпечує швидке пересування речовин у рослині.








Цілі уроку: 1. Познайомитися з будовою насіння. 2. Розкрити особливості будови насіння однодольних та дводольних рослин. 3.Розвивати вміння працювати з натуральними об'єктами, порівнювати їх. 4.Формувати практичне вміння та навички з розпізнавання насіння та визначення насіння. 5.Здійснювати екологічне, природоохоронне виховання з прикладу матеріалу уроку.









Знов у нас фізкультхвилинка, Нахилилися, ну-но, ну-но! Розпрямилися, потяглися, А тепер назад прогнулись. Розминаємо руки, плечі, Щоб сидіти нам було легше, Щоб писати, читати, рахувати І зовсім не втомлюватися. Голова втомилася також. Тож давайте їй допоможемо! Вправо-вліво, раз і два. Думай, думай, голова. Хоч зарядка коротка, Відпочили ми трохи.












Висновки: 1.Насіння складається з: насіннєвої шкірки, зародка і містить запас поживної речовини. 2.Зародок – зачаток майбутньої рослини. Він складається з: зародкових корінця, стеблинки, нирки та сім'ядолі. 3.Сім'ядолі – це перше листя зародка рослини. 4. Рослини, що мають у зародку насіння одну сім'ядолю, називають однодольними – це пшениця, кукурудза, овес, цибуля та ін.


Тест «Вірю - не вірю» Прізвище, ім'я: "+" АБО "-" 1. Все насіння має по дві сім'ядолі та ендосперм. 2. Насіння рослин, що має одну сім'ядолю називаються дводольними. 3. Через сім'явхід у насіння проникає вода. 4. Зовні насіння вкрите корою. 5. Запас поживних речовин може бути в ендоспермі. 6. У насінні дводольних рослин дві сім'ядолі. 7. Сім'ядолі – це частина зародка. 8. Запасні поживні речовини знаходяться в стеблині 9. Насіння однодольних рослин містить одну сім'ядолю. 10. У насіння квасолі найбільшу масу мають сім'ядолі. Завдання перевірив (а): Оцінка: Прізвище, ім'я: "+" або "-" 1. Насіннєва шкірка виконує захисну роль. 2. Рослини класу дводольних мають одну сім'ядолю. 3. Насіннєва шкірка - це частина зародка 4. Насіння дводольної рослини складається з насіннєвої шкірки і зародка 5. У зернівці пшениці запасні поживні речовини знаходяться в ендоспермі. 6. Зародок зернівки містить дві сім'ядолі. 7. Зародок насіння дводольних рослин містить 2 сім'ядолі, корінець, стеблинка, нирка. 8. У насіння квасолі поживні речовини містяться у зародку. 9. У зернівки пшениці насіннєва шкірка легко знімається. 10. Насіння – зачаток рослини. Завдання перевірив(а):Оцінка: Прочитавши пропозиції, визначте, правильне затвердження чи ні. Якщо правильне, то поставте "+", якщо не вірно, то поставте "-" I варіант II варіант _ _ + _ _ _ _ _ _


Оцінка: «5» – немає помилок «4» помилки «3» – 3-5 помилок


Анкета «Оцініть урок» 1. Вам було цікаво? 2.Ви дізналися щось нове? 3.Чи був доступним матеріал, що вивчався? 4.Ви його зрозуміли? 5. Які виникли проблеми (що не зрозуміли)? 6. Ваші побажання. (відповідь «ні» - 0 балів; відповідь «так» - 1 бал; на 5 та 6 запитання дати повну відповідь)




Список литературы: snc6/196329_ _ _362783_ _n.jpghttp://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak- snc6/196329_ _ _362783_ _n.jpg 32.

Цілі уроку:

Методи та прийоми:

Тип уроку:

Обладнання уроку:

I. Організаційний момент(1 хв)

Актуалізація знань (4 хв)

Завдання уроку (1 хв)

Будова насіння (5 хв)

Лабораторна робота (15 хв)

ІІІ. Закріплення (10 хв)

IV. Домашнє завдання(3 хв)

V. Підсумок уроку (1 хв)

План-конспект уроку:

Організаційний момент

Вивчення нового матеріалу.

Актуалізація знань.

№ 2 - 11 презентації)

Білий мох.

Бурі водорості.

Лишайник тундри.

Завдання уроку

№ 12 )

№ 13 )

Насіння, їх зовнішній вигляд.

№ 14 - 15 ).

Будова насіння

Слайди № 16 - 17 )

Насіннєва шкірка

Зародок -

Сім'ядолі

Ендосперм

Однодольні рослини

Дводольні

Лабораторна робота № 7 :

№ 18 - 23 )

Рубчик

Мікропілі - сімявхід.

Висновок:

№ 24 )

№ 25 )

У злаків шкірястийнавколоплідник зернівкою.

Вчитель контролює дії учнів. Слайди № 26 - 27 )

Висновок:

№ 28 )

Закріплення.

№ 29 - 30)

№ 31 - 34 )

№ 35 )

Домашнє завдання:(Слайд №36)

Завдання-експеримент:

Підсумок уроку:

№ 37 )

сім'ядолі

(1 чи 2)

стеблинка

нирка

корінець

ендосперм

зародок

насіннєва

Шкірка

НАСІННЯ

Попередній перегляд:

Будова насіння дводольних та однодольних рослин

Цілі уроку:

Освітня. Познайомити учнів з особливостями будови насіння рослин та значенням їх у природі, закріпити вміння проводити лабораторні дослідження.

Виховна. Прищеплювати інтерес до предмета, виховання старанності та акуратності при виконанні лабораторної роботи та завдань у зошиті.

Розвиваюча. Розвивати навички самостійної навчальної роботи, вміння працювати з книгою та робочим зошитом; продовжити вчитися порівнювати, робити висновки. Розвивати медіа-комунікативні здібності учнів засобами комп'ютера.

Методи та прийоми: пояснювально – ілюстративний, проблемний, лабораторна робота (дослідницький)

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу. Урок-презентація за допомогою комп'ютера в демонстраційному режимі. Лабораторна робота

Обладнання уроку:

Комп'ютер для демонстрації презентації на тему уроку, виконаної вчителем у програмі PowerPoint.

Устаткування для Лабораторної роботи: насіння квасолі та пшениці сухе та набрякло, колекція насіння, препарувальні голки, лупи

таблиці "Насіння квасолі", "Зернівка пшениці", рельєфна таблиця "Зернівка"; демонстраційний матеріал «Пшениця», «Ліщина», «Соняшник», «Дуб».

Розподіл часу на уроці:

I. Організаційний момент(1 хв)

ІІ. Вивчення нового матеріалу

Актуалізація знань (4 хв)

Завдання уроку (1 хв)

Насіння, їх зовнішній вигляд (5 хв)

Будова насіння (5 хв)

Лабораторна робота (15 хв)

ІІІ. Закріплення (10 хв)

IV. Домашнє завдання(3 хв)

V. Підсумок уроку (1 хв)

План-конспект уроку:

Організаційний момент

Вивчення нового матеріалу.

Актуалізація знань.

(Створення вчителем проблемної ситуації. Діти розгадують кросворд для її вирішення. Демонстрація слайдів№ 2 - 11 презентації)

- З чого починається життя рослини? Щоб відповісти на це питання, розгадайте кросворд.

Білий мох.

Бурі водорості.

Лишайник тундри.

Завдання уроку

(Постановка вчителем завдання уроку. Слайд № 12 )

— Познайомитися з будовою насіння і зрозуміти, чому з нього виростає маленька рослинка. Порівнюватимемо будову насіння різних рослин і робитимемо висновки. Для цього проведемо лабораторну роботу, продовжимо вчитися працювати з підручником та робочим зошитом

— Записуємо тему уроку у зошитах.

(Діти записують тему уроку у зошиті. Слайд № 13 )

Насіння, їх зовнішній вигляд.

(Оповідання вчителя, демонстрація насіння з колекції; діти намагаються вгадати, насіння яких рослин демонструє вчитель. Слайди № 14 - 15 ).

Насіння розрізняють за формою, фарбуванням, розмірами, вагою.

Будова насіння (Оповідання вчителя з використанням таблиць та схеми.

Слайди № 16 - 17 )

Насіннєва шкірказахищає насіння від висихань та механічних пошкоджень.

Зародок - це зачаток майбутньої рослини.

Сім'ядолі - це перше листя зародка.

Ендосперм - це запасаюча тканина насіння.

Однодольні рослини- рослини, в насінні яких 1 сім'ядоля.

Дводольні - це рослини, що мають у зародку дві сім'ядолі.

Лабораторна робота № 7 : Вивчення будови насіння дводольних та однодольних рослин

Будова насіння дводольних рослин

(Постановка завдання учителем. Діти самостійно виконують лаб. раб. Завдання 7 лабораторної роботи виконується за рис. 57 на 86 підручника.

Вчитель контролює дії учнів. Слайди № 18 - 23 )

— Виконайте завдання зверху на сторінці 87.

Рубчик на внутрішній стороні насіння.

Мікропілі - сімявхід.

— У робочому зошиті виконайте завдання 58 на с. 26.

Висновок: Насіння квасолі має зародок із двома сім'ядолями, отже ця рослина дводольна.

(За завданням вчителя діти оформляють результати першої частини лаб. раб. Вчитель допомагає правильно зробити висновок. Слайд № 24 )

Будова насіння однодольних рослин.

(Оповідання вчителя з використанням таблиць. Слайд № 25 )

У злаків шкірястийоколоплодник зростається із насіннєвою шкіркою. Такий плід називаютьзернівкою.

— Виконайте завдання внизу на сторінці 87 та на с. 88.

(Постановка завдання учителем. Діти самостійно продовжують виконання лаб. роб. Завдання 5 лабораторної роботи виконується за рис. 58 на стор. 87 і тексту підручника [два перших абзацу після лаб. роб. на стор. 88].

Вчитель контролює дії учнів. Слайди № 26 - 27 )

— У робочому зошиті виконайте завдання 59 на с. 26.

Висновок: Зернівка пшениці має зародок з однією сім'ядолею, отже ця рослина однодольна.

(За завданням вчителя діти оформляють результати другої частини лаб. раб.

Діти самостійно намагаються зробити висновок. Слайд № 28 )

Закріплення.

1. — Накресліть схему «Будова насіння» у зошиті та заповніть її. (Слайди № 29 - 30)

2. — Напишіть у зошитах, що позначені цифрами на малюнках слайду презентації. (Слайди № 31 - 34 )

3. — Назвіть ознаки подібності та відмінності у будові насіння одно- та дводольних рослин. (Слайд № 35 )

(За допомогою самостійних робіт учнів вчитель встановлює ступінь засвоєння ними нового матеріалу, допущені помилки виправляються. За потреби на окремі питання учні звертаються ще раз)

Домашнє завдання:§ 18, питання після параграфа. Виконати у робочому зошиті завдання 60 на с. 27, проростити насіння для експерименту.(Слайд №36)

Завдання-експеримент:

— Чи можна в домашніх умовах виростити з насіння, що проросло, повноцінна рослина, здатна зацвісти і дати плоди?

Хлопцям потрібно висадити проросле насіння в ґрунт у квіткові горщики, доглядати рослини. За виконання даної роботи хлопці обов'язково ведуть щоденник спостережень, відзначаючи у ньому зміни, що відбуваються з рослинами.

Підсумок уроку: Насіння рослин складається з шкірки, зародка та ендосперму. Зародок – це зачаток майбутньої рослини. У зародку розрізняють зародкові корінець, стеблинка, нирку та сім'ядолі. У насінні однодольних рослин одна сім'ядоля, дводольних - дві. Запас поживних речовин у різних рослин може бути в ендоспермі або в зародку.

(Прикінцеве слово вчителя про результати уроку. Слайд № 37 )

сім'ядолі

(1 чи 2)

стеблинка

нирка

корінець

ендосперм

зародок

насіннєва

Шкірка


1. Пшениця. 2. Ромашка

3. Люпин

4. Конюшина

5. Горох




Квіткові

рослини

Однодольні

Дводольні

кукурудза, тюльпан

квасоля, горох


  • 1. Зародковий корінець
  • 2. Зародкова втеча

  • Працювати за столом слід обережно.
  • Не робити різких рухів.
  • Обережно користуватися колючим інструментом (голкою). Пальцями тримати об'єкт так, щоб не вколотися.
  • Робоче місце тримати гаразд, предмети не розкидати.
  • Після виконання роботи, упорядкувати робоче місце.

Лабораторна робота №4

Тема : Вивчення будови насіння квасолі

Ціль : вивчити зовнішню та внутрішню будову насіння дводольної рослини.

Устаткування Осі: лупа, препарувальна голка, набряклі насіння квасолі, серветка.


  • Розгляньте зовнішній вигляд насіння квасолі, позначте його форму.
  • Знайдіть рубчик та сімявхід.
  • Користуючись препарувальною голкою, зніміть з насіння шкірку (насіння попередньо намочити, щоб воно набрякло).
  • Знайдіть зародок насіння. Вивчіть його будову. Розгляньте частини зародка: дві сім'ядолі, зародковий корінь, стебло, нирку.
  • Визначте, в якій частині насіння квасолі є запасні поживні речовини.
  • Замалюйте насіння та підпишіть його частини.
  • Зробіть висновок.

Зародкова стеблинка

Зародковий корінець

Шкірка

Сім'ядолі


  • Вода: Зародок насіння може споживати поживні речовини лише у розчиненому вигляді.
  • Кисень повітря: При проростанні насіння зародок інтенсивно дихає, потрібен постійний приплив кисню.
  • Запасні поживні речовини
  • Тепло: Для проростання, різним рослинам потрібна різна кількість тепла. Рослини, насіння яких при проростанні потрібна висока температура, називають теплолюбними, а проростають при низьких температурах, називають холодостійкими.

1,5-2 мм 2-4 см 4-5 см

Дрібне насіння Середнє насіння Велике насіння

Мак Огірки Гарбуз

Ріпа Морква Горох

Салат Томати Кабачки

Цибуля Редіс Боби


Значення насіння у природі

Значення насіння у житті людини

1. Розмноження рослин

  • Харчовий продукт

2. Розселення рослин

А. вітром

Б. водою

В. Тваринами

Г. Саморозкидання

А. Зернові: пшениця, рис, кукурудза, гречка та ін.

Б. Бобові: горох, квасоля, соя, боби та ін.

В. Олійні: соняшник, льон, бавовна, арахіс та ін.

Г. Тонізуючі: кава, какао

Д. прянощі: перець, кмин, ваніль

2. Матеріал для селекції







Дякую за роботу.

Презентацію підготувала вчитель біології МБОУ ЗОШ

р.п Сура Казарінова Л.В.



  • Будова насіння класу дводольних рослин

2. Рослини класу дводольних рослин

3. Будова насіння класу однодольних рослин

4. Рослини класу однодольних рослин

5. Значення насіння у житті рослин



Лабораторна робота

Вивчення насіння дводольного та

однодольних рослин

Завдання та питання

Результат

Розгляньте насіння квасолі

Спробуйте зняти насіннєву шкірку

Знайдіть сім'ядолі. Скільки їх?

Користуючись лупою, знайдіть корінець, стеблинку та нирку

з листочками

Що міститься у сім'ядолях?


БУДОВА НАСІННЯ КЛАСУ ДВУДОЛЬНИХ РОСЛИН

ШКІРА

ЗАРОДИШ

сім'ядолі

Стебель

НИРЬКА З ЛИСТЯМИ

КОРІНЬ


РОСЛИНИ

У НАСІННІ

ЯКИХ ДВІ СІМ'ЯДОЛІ

НАЗИВАЮТЬСЯ

ДВУДОЛЬНИМИ

РОСЛИНАМИ


Підсол

нечник

Томат

Гарбуз

Яблуня

Морква

Астра Дуб



Завдання та питання

Результат

Розгляньте зернівку пшениці

Спробуйте зняти шкірку

Чому шкірка не знімається?

Розламайте зернівку.

Де є поживні речовини?

Розгляньте зародок


БУДОВА НАСІННЯ КЛАСУ однодольних РОСЛИН

ендосперм

ЗАРОДИШ

ШКІРА

зрослися

1

сім'ядоля

Стебель

НИРЬКА З ЛИСТЯМИ

КОРІНЬ


РОСЛИНИ В

НАСІННЯ

ЯКИХ ОДНА

Насіння

НАЗИВАЮТЬСЯ

ОДНОПОДІЛЬНИМИ

РОСЛИНАМИ


Жито Овес Просо

Кукурудза Лук Конвалія Частуха


Насіння - найважливіше досягнення в еволюції рослин.

Насіння складається з невеликого, але сформованого

рослини та запасу поживних речовин на перше

час, доки зародок не проросте.

Насіння захищає цю крихітну рослину від

несприятливі умови.

Насіння забезпечує можливість поширюватися з

за допомогою води, вітру, тварин.


ВИСНОВОК:

Насіння – це

зародкове

рослина