Відгук про казку-були М.Пришвіна «Коміра сонця. Енциклопедія казкових героїв: "Коміра сонця" М пришвин комора сонця головна думка


Тема уроку: «Правда віковічного кохання» у казці-були М.М.Пришвіна «Коміра сонця»

Цілі уроку:

На прикладі тексту художнього творувстановити, що шляхетність і мудрість природи невіддільні від людського життя.

З'ясувати сенс основної філософської проблеми: «правда є правда віковічної суворої боротьби за любов».

Приклад тексту художнього твору показати його символіку.

Визначити та сформулювати основну ідею твору.

Тип уроку. Урок-аналіз літературного твору. Форма – евристична розмова.

Обладнання уроку:

Комп'ютерна презентація «Казка-биль М.М.Пришвіна «Коміра сонця»

П.І.Чайковський «Пори року» («Квітень»);

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Цілепокладання.

Слайд 1. Хлопці, сьогодні на уроці ми маємо серйозну роботу. Нам із вами випала честь ознайомитись із заповітом М.М.Пришвіна, який він залишив нам, читачам, у своєму творі. Послухайте витримку з нього:

Слайд 2. «Зміст звичайної нашої казки – це боротьба людини-героя із представником зла (Івана-царевича зі Змієм Гориничем). І на закінчення боротьби неодмінно має бути перемога, і казка в цьому сенсі є виразом загальнолюдської віри в перемогу доброго початку над злим. З цією вірою я проходив свій довгий літературний шлях, з цією вірою сподіваюся його закінчити і передати її у спадок вам, мої молоді друзі та товариші».

Що сподівався залишити у спадок нам письменник?

^ Віру в перемогу добра над злом.

Що допомагає доброму початку здобувати перемогу над злим?

Дружба, підтримка, допомога друзів, кохання.

Чи вдалося Пришвіну здійснити своє бажання – передати нам цю віру через свою казку-буль «Коміра сонця»?

^ Вдалося, там добро перемогло зло, все закінчилося благополучно.

Але ж у його пришвинській казці немає ні Змія Горинича, ні відважного Івана-царевича. Як нам зрозуміти, що добро перемогло? Щоб розібратися в цьому, я пропоную вам стати не просто читачами. Ми з вами перетворимося на дослідників та юристів. Наше завдання – узагальнивши всі висновки попереднього аналізу, знайти у творі прихований заповіт нам, читачам та нащадкам.

Для цього нам доведеться попрацювати. Завдання дослідника – знайти цей прихований заповіт. Завдання юриста – сформулювати його та стежити за його виконанням.

Слайд 3. Підказкою для нас стануть слова письменника, взяті нами як епіграф: «Я ж, друзі мої, пишу про природу, сам же тільки про людей і думаю».

Слайд 4. Ми з вами прочитали твір, розібралися у його структурі та поговорили про його героїв. Всіх ми піддамо сьогодні суворому розбору, щоб зрозуміти, хто ж із них уособлює добро, а хто зло, чи відбулася перемога доброго початку над злим, і в чому сенс цієї перемоги. Це має наблизити нас до розгадки пришвинської таємниці.

^ III. Аналіз твору.

1. - Хто ж вони, герої пришвінської казки були?

Настя, Митраша, їхні батьки, Антипич, собака Травка, лось, змія, тетерів, сосна та ялина, вовк, Сірий поміщик, зайчик...

Слайд 5. - Чому ми включили до цього списку рослин, тварин?

Усі вони є учасниками подій, персонажами казки. Багатьом надано імена.

Уособлення. Слайд 6.

У творах якого жанру діють поряд із людьми рослини та тварини?

^ У казці.

А що у творі робить його буллю?

Вказівки на конкретне місце дії, на історичний час. Слайд 7.

Отже, природа у казці-були не тло, а дійова особа, герой твору. Давайте подивимося, як виявляє вона себе по відношенню до людей, чим допомагає, а чим, можливо, шкодить їм. Для цього разом із Настею та Митрашею вирушимо до лісу за кисло-солодкою ягодою журавлиною. А побачити квітневий ліс нам допоможе музика П.І.Чайковського, ілюстрації та художній опис природи М.Пришвіна. Слайд 8. (Звучить п'єса «Квітень», і натомість музики діти читають уривки з «Камори сонця», що описують природу).

У своїй повісті Пришвін показує як гармонію, радість природи, а й її боротьбу життя. У яких епізодах видно?

^ Історія ялини та сосни, полювання лисиці за зайцем.

Слайд 9. - Як ви, хлопці, думаєте, чому сварці Насті та Митраші передує розповідь про сосну та ялинку?

Природа невіддільна життя людини. Вона мудра. Між усім, що існує на світі, є нерозривний, тісний зв'язок. Саме про це нам і хотів сказати М.Прішвін. Природа попереджає дітей.

Які ще епізоди підтверджують цю думку автора?

^ Сварці дітей передує сварка тетерева-косача з вороном. Сіра хмара закриває від людей сонце.

Як налаштовані стосовно людей ці персонажі? Який початок вони уособлюють?

А тепер повернімося до дітей. Де почалася сварка між ними?

^ У Лежачого каменю.

Згадайте, в яких творах герої зупиняються біля великого каменю?

У казках. На камені написано: праворуч підеш – щастя знайдеш, ліворуч підеш – смерть знайдеш.

2. - Правильно. Біля такого каменю у казкових та билинних героїв постає проблема вибору шляху. Така сама проблема постала і перед нашими героями.

Слайд 10. - Якою стежкою пішла Настя?

Дівчинка пішла широкою, второваною доріжкою, де всі люди ходять.

Як це характеризує дівчинку?

^ Вона розсудлива, обережна, не хоче ризикувати.

Як поводиться дівчинка на палестинці і хто є свідком цього?

Потрапивши на палестинку, Настя зовсім забула про брата. Дівчинка повзала і збирала журавлину, не підводячи голови. Її охопила жадібність. Вона забула навіть про себе. Свідками цього стали лось та змія.

Слайд 11. – Навіщо Пришвін порівнює Настю з лосем?

Лось – величезна тварина. Він задовольняється малим: збирає мох, кору дерев, гілочки. Маленька дівчинка Настя хотіла зібрати якнайбільше журавлини. Її охопила жадібність. Автор використовує прийом розмаїття, щоб підкреслити нікчемність людської жадібності.

Що ми ще бачимо на палестинці?

^ На палестинці був пень, а на ньому лежала змія.

Давайте порівняємо поведінку Насті та спосіб життя цього старого пня.

Настя збирає журавлину собі, а пень збирає весняне тепло, щоб віддати його іншим. Прийом антитези.

Як ви вважаєте, чи випадково на пні виявляється саме змія?

^ Ні. Настя сама схожа на змію, тварину. У змії вона побачила себе. Їй стало соромно.

Хто ж допомагає дівчинці усвідомити себе людиною?

Лось пень. Одне слово, природа. Спочатку лось не звертає уваги на дівчинку, потім дивиться з презирством, а пень подає приклад щедрості. Але коли нічого не допомогло, природа зіштовхнула Настю зі змією, як із власним відображенням.

У цьому епізоді ми спостерігаємо, як природа допомагає людині залишатися гідною свого звання. Слайд 12. Визначимо характеристики цих персонажів: добрий чи злий початок вони представляють?

3. - А тепер давайте подивимося, що робить Мітраша? Якою стежкою він пішов? Слайд 13.

Вузькою стежкою.

Що змусило Митрашу піти незвіданою стежкою? Яким автор малює хлопчика?

Митраша хотів знайти чудову палестинку будь-що-будь. Пришвін малює хлопчика сміливим, безстрашним, досвідченим лісником. Він не боїться незвіданого. Але при цьому він упертий і самовпевнений.

М.Пришвін називає його «маленькою людиною». Він захоплюється хлопчиком, його мужністю, рішучістю, знанням та вмінням користуватися компасом. І водночас жалкує про його впертість, яка завела Мітрашу до Сліпої Єлані.

Хто і що супроводжує Мітрашу на його шляху до Сліпої Елані? Визначте місце цих персонажів у таблиці.

Ворон, що чекає на поживу, але водночас попереджає про небезпеку; ялинки-старенькі, схожі на злих відьомале перегороджують шлях у болото; трава білоус, що вказує стежку людську.

Слайд 14. - Чому ж Митраша таки потрапив у Сліпу Елань?

Він побачив знаків природи і сподівався однієї себе, виявив впертість, не врахував досвіду іншого человека.

Хто рятує хлопчика із болота?

^ Хлопчика рятує Травка. Слайд 15.

4. - Згадайте все, що ми знаємо про Травку. Який початок вона представляє: добре чи зле?

То був собака Антипича. Трава віддана людині, він для неї господар та друг.

Що означає вислів письменника: «Тепер Травці треба було, як і всякому дикому звірові, жити собі»?

Залишившись одна, собака тепер належала сама собі. Для себе вона ганяла зайців, шукала собі їжу. Довгий час Травка жила для Антипича, разом із ним ходила на полювання, служила йому вірою та правдою. Антипич помер, але собака продовжує жити і полювати для старого. Підібгавши зайця, Травка терпляче чекала, коли прийде мисливець і забере здобич.

На які дві групи Травка поділила всіх людей?

^ Людей Травка розділила на 2 розряди: Антипич і ворог Антипича.

За яким принципом вона поділяє людей на дві групи? Що важливо для Травки у людині?

Важлива доброта, турбота, щедрість. Той, у кому Травка бачить ці якості, – Антипичі. Інші – вороги Антипича.

Хто такі «Вороги Антипича», на думку Травки?

^ Це злі, егоїстичні люди.

Чи одразу собака дізнався в Мітраші Антипича?

Ні, не одразу. Тільки почувши свою прізвисько, собака перестав сумніватися, хто перед нею. Ще вона побачила вогник в очах хлопчика, а раніше вони були тьмяними, мертвими.

Чому собака повзе до Митраші із зупинками?

^ Травка відчула нещирість у словах хлопчика,

підозрювала щось не зовсім чисте в словах Антипича.

А чому, сумніваючись, вона не втекла, а продовжувала повзти?

Травка сподівалася, що це все ж таки Антипич, їй треба було знайти собі нового господаря, служити комусь.

Що уособлює Травка у казці-були? Символом чого вона є?

Трава – символ вірності, відданості та турботи.

5. Слайд 16. - Хлопці, погляньте на ілюстрації різних художників до казки-були, на яких зображений Антипич та Травка. Слайд 17. А тепер подивіться портрет М.М.Пришвіна. Що ви можете сказати про цих двох людей?

^ Вони дуже схожі. Антипич схожий на Пришвіна.

Як ви думаєте, тільки зовні Антипич схожий на Михайла Михайловича Пришвіна? (Можна згадати вік письменника у роки його роботи над твором).

^ Не тільки. Пришвін такий самий мудрий, як Антипич.

Чи можемо ми припустити, що, як і Антипич, Михайло Михайлович Пришвін знає якусь правду, приховану поки що від нас?

Ось ми й підійшли з вами до розгадки. Зрозумівши правду Антипича, ми зможемо дізнатися і правду Пришвіна, отже, розшифрувати його заповіт, залишений у творі. Отже, дослідники, підсумуйте. Назвіть нам героїв, які втілюють у казці добро.

^ Настя, Митраша, їхні батьки, Антипич, сусіди, геологи, Травка, лось, пень, трава білоус, сонце.

Скажіть, хто з героїв виявляє як гарні якостітак і не дуже?

^ Настя, Митраша, ялина і сосна, Ворон і Ворониха, ялинки-старенькі.

Хто в казці були носієм злого початку, його уособленням?

Вовк Сірий Поміщик, змія, Сліпа Єлань.

Скажіть будь ласка, чи завжди поганий початок у казці покликаний шкодити людям?

^ Ні. Ворон - символ нещастя і одночасно мудрості, він застерігає своїм криком дітей, але вони не розуміють цього застереження. І ялинки теж.

Який висновок ми можемо зробити про природу?

А який висновок ми можемо зробити про людей у ​​повісті? Чи всі прислухаються до природи, цінують та розуміють її?

Ні. Антипич розумів природу, Травка її розуміє. А Настя та Митраша немає. Група геологів, серед яких і оповідач, теж відразу навчилася цінувати і розуміти природу. Їм допоміг Антипич. Висновок: не всі люди вміють цінувати та розуміти природу. Слайд 18.

6. Слайд 19. – Чому образ Антипича виникає на тлі природи?

Природа – це чистота, гармонія, краса. Така сама чиста і душа Антипича. Він знає природу, дбає про неї.

Скажіть, чи живий чи помер Антипич?

Чому саме до нього йдуть за порадою люди?

Антипич багато знає, має великий життєвий досвід, він зберігач «правди».

Що то за правда? Як визначив її наприкінці повісті оповідач? (Стор.147, гл.11)

^ Правду цю він обіцяв «перешепотіти» перед смертю собаці. Це «правда віковічної суворої боротьби за любов».

Слайд 20. - Подивіться – «суворої боротьби». Боротьба проти чого? Що може заважати коханню?

^ Проти зла, байдужості, егоїзму.

Що означає кохання в розумінні Антипича? У чому вона проявляється?

Любити – означає піклуватися про інших: про людей, про природу.

Ми проаналізували образи всіх героїв твору. Кому з них належить пізнати правду Антипича?

^ Насті та Митраші.

Згадайте, які негативні якості виявились у них на Блудовому болоті?

Впертість, самовпевненість, егоїзм, жадібність.

Ці якості можуть допомогти людині кохати?

Що ж належить зробити нашим героям, щоб осягнути правду Антипича?

Перемогти у собі ці якості.

Отже, висновок такий: Слайд 21: щоб осягнути правду «вічної суворої боротьби людей за кохання», треба вчитися любити. Любити – означає піклуватися про інших: про людей, про природу. Любити по-справжньому може тільки та людина, яка зберігає у собі найкращі людські якості. Для цього треба у своїй душі боротися з поганими якостями: жадібністю, егоїзмом. Ця боротьба сувора та важка.

Чи вдалося Антипичу перешепнути цю правду Травці?

^ Так. Трава любить людей, допомагає їм.

Чому вовк Сірий поміщик приречений на загибель?

Вовк злий, він думає тільки про себе, вовк не вміє співчувати, нікого не любить. Він не знаходить підтримки у природи.

До чого закликає людей Антипич, говорячи їм про правду?

^ Закликає шукати її самим.

Що заважало нашим героям зрозуміти природу, її знаки?

Впертість, самовпевненість, жадібність. Вони забули в момент сварки один про одного.

7. - Антипич - це звичайна людина, яка колись жила і померла. Він добрий і мудрий, пам'ять про нього живе і ця пам'ять допомагає живим! А у світі природи є такий персонаж, який теж уособлює добро, робить усе довкола красивим, зігріває та допомагає всьому живому. Що це?

^ Це сонце.

Діти, подумайте, чи є спільне в правді Антипича і в значенні сутності сонця?

Антипич вчив любити, дбати один про одного. Сонце теж дбає про всіх, зігріває всіх і світить усім.

Слайд 22. - Подивіться на сонце! Воно світить усім однаково: і на комору (багатства природні), і на рослини, і на добрих людей, на сосну та ялинку, на злих людей, на тварин, кожного з нас разом і окремо - однаково світить. «…гаряче сонце було матір'ю кожної травинки, кожної квіточки, кожного болотяного кущика та ягідки. Всім їм сонце віддавало своє тепло.
- А що таке «комора сонця»?

Кладова сонця - це Блудове болото, яке зберігає запаси торфу та пального.

Чи корисними копалинами Блудова болота багаті ці місця?

Ні. Багата журавлиною чудова палестинка. Природа - теж комора сонця, т.к. вона народжена сонцем і живе завдяки його теплу. Люди, з якими ми зустрілися в повісті, добрі, мудрі, щедрі, працьовиті. Це також багатство землі.

А яка людина для природи? Яке місце він посідає у ній?

^ Людина – вершина природи, він займає чільне місце. Вся природа підкорена людині, вона визнає її верховенство та силу.

^ Дбайливо, уважно. Людина має берегти природу.

Спочатку «Коміра сонця» називалася «Друг людини». Чому, на вашу думку, М.М. Пришвін відмовився від цієї назви?

Якби Пришвін назвав твір «Друг людини», весь акцент переніс би на образ собаки, яка врятувала хлопчика. Але головна ідея розповіді в тому, що природа - це величезна комора, і людина повинна навчитися користуватися природними багатствами розумно, без жадібності, не втрачати кращих людських якостей. Назва «Коміра сонця» цілком відповідає цій ідеї. Слайд 23.

Казка-биль має символічну назву. «Камора сонця» - це і багатство землі, і люди, і природа. Давайте зберемо всі зроблені сьогодні дослідниками висновки разом Слайд 24:

Природа допомагає людям, навчає їх життю.

Природа допомагає людині залишатися гідною свого звання.

Але не всі люди вміють цінувати та розуміти природу.

Щоб осягнути правду «вічної суворої боротьби людей за кохання», треба вчитися любити. Любити – означає піклуватися про інших: про людей, про природу. Любити по-справжньому може тільки та людина, яка зберігає у собі найкращі людські якості. Щоб любити, треба у своїй душі боротися з поганими якостями: жадібністю, себелюбством. Ця боротьба сувора та важка.

^ Природа - це величезна комора, і людина повинна навчитися користуватися природними багатствами розумно, без жадібності, не втрачати кращі людські якості.

Згадайте епіграф нашого уроку - «Адже я, друзі мої, пишу про природу, сам же тільки про людей і думаю». Виходячи з цього, шановні юристи, сформулюйте, будь ласка, текст заповіту Пришвіна, який він залишив у творі нам, його читачам.

«Природа – це величезна комора, і людина має навчитися користуватися її багатствами розумно. Вчіться любити, цінувати та розуміти природу. Для цього потрібно зберігати в собі найкращі людські якості та боротися з поганими».

IV. Слайд 25: Домашнє завдання.

На основі зроблених сьогодні висновків, напишіть твір-мініатюру на одну із запропонованих тем:

У чому мав рацію і в чому помилявся Мітраша?

"Не знавши броду, не лізь у воду".

За що я вдячний М.М.Прішвіну.

Список використаної літератури:

Тимрот А. Пришвін у Московському краї. - М., 1973.

Мотяшов І. Михайло Пришвін // Дитяча література. – 1968.

Качурін М. Г. Організація дослідницької діяльності учнів. – М., 1988.

Маранцман В. Г., Чирковська Т. В. Проблемне вивчення літературного твору в школі. М., 1977.

Вербицкий А. А. Контекстне навчання та становлення нової освітньої парадигми. Жуковський: МІМ ЛІНК, 2000.

«Коміра сонця» – повчальна розповідь про взаємини брата і сестри, в якій показано, наскільки важливо чути одне одного та йти на компроміси.

Короткий зміст «Кладова сонця» для щоденника

Назва: Кладова сонця

Кількість сторінок: 21. Пришвін М. М. «Коміра сонця». Видавництво «Стрекоза прес». 2004 рік

Жанр: Казка-биль

Рік написання: 1945 рік

Головні герої

Настя – дванадцятирічна дівчинка, господарська, розважлива, дбайлива.

Митраша – молодший брат Насті, рішучий, безрозсудний, самовпевнений хлопчик 10 років.

Сюжет

У невеликому селі біля Блудового болота жили брат із сестрою - Мітраша та Настя. Вони були круглими сиротами: мати нещодавно померла через хворобу, а батько загинув на війні. Спочатку їм допомагало все село, але дуже швидко діти стали дуже самостійними і навчилися своїми силами справлятися з господарством.

Якось Настя та Митраша вирішили вирушити до Блудового болота збирати журавлину. У лісі вони почали сперечатися про те, як дорогою йти. У результаті кожен із них пішов своєю стежкою. Митраша, вирішивши скоротити шлях, пішов невідомою дорогою, і незабаром потрапив у болотяні топки і почав тонути. Він кликав на допомогу Настю, але та його не чула, захоплено збираючи журавлину. Коли ж Настя нарешті згадала про брата, вона почала кликати його, але брат не відгукувався.

Тим часом бездомний собака Травка, який жив у лісі, почав полювати на зайця. Опинившись біля болота, вона побачила хлопчика і поволі підповзала до нього. Митраша схопився за собаку і благополучно вибрався з болота. В цей час біля болота з'явився вовк. Хлопчик не перелякався, і вистрілив у вовка з рушниці. Настя, почувши постріл, побігла в цей бік і знайшла брата. Взявши з собою Травку, Настя та Митраша повернулася до села, де їх зустрічали, як героїв. Однак ніхто не вірив, що десятирічний хлопчик міг убити старого вовка. Настя відчувала винною у тому, що сталося. Всі зібрані журавлини вона віднесла хворим дітям з Ленінграда.

План переказу

  1. Сирітки Настя та Митраша.
  2. Похід за журавлиною.
  3. Сварки.
  4. Митраша потрапляє в драговину.
  5. Трава приходить на допомогу.
  6. Зустріч із вовком.
  7. Митраша вбиває вовка.
  8. Повернення додому.

Головна думка

Рідним людям ніколи не можна забувати про кохання та злагоду.

Чому вчить

Розповідь вчить відповідати за свої вчинки, довіряти близьким людям, любити тварин та природу. Вчить тому, що жадібність та гордість - не кращий вибіру відносинах між людьми, що люблять.

Відгук

У творі дуже гармонійно переплетена реальне життяіз казкою. Дерева та трави виступають як живі істоти, а тварини та птахи надходять дуже розумно.

Прислів'я

  • Де злагода та лад – там справа скарб.
  • Є згода, є й щастя.
  • Що одному важко, то спільно легко

Що сподобалось

Сподобалося, що Мітраша та Настя, хоч і припустилися помилок, але змогли їх визнати та розкаятися в них. Вони зрозуміли, наскільки важливо діяти спільно і ніколи не кидати один одного у біді.

Тест з казки

Рейтинг читацького щоденника

Середня оцінка: 4.7. Усього отримано оцінок: 576.

Найчастіше зрозуміти сенс твору допомагає відгук. «Камора сонця» - це казка-биль відомого радянського письменника М. Пришвіна. Ця книга призначена для дитячого читання, її вивчають у шостому класі, проте вона несе у собі глибокий філософський зміст, оскільки її головна ідея – вічно актуальна проблема взаємин людини з природою. Повість перейнята теплим почуттям любові автора до своїх героїв і навколишнього живого середовища. Водночас розповідь відрізняється тонким гумором, за що читачі так полюбили цю казку.

Думки про героїв

При підготовці шкільного уроку з твору допоможе відгук. «Камора сонця» по праву вважається одним із найкращих творів Пришвіна. Саме в цій повісті повною мірою виявився його талант як письменника-художника, який оспів красу російської природи. Читачі в один голос стверджують, що головні персонажі казки, брат Митраша та його сестра Настя, вийшли надзвичайно вдало.

Сміливий, відважний хлопчик, який прагне бути самостійним, і розважлива, розумна дівчинка одразу здобули симпатії шанувальників, любителів творчості письменника. За їх спостереженням, автор уміло побудував оповідь на контрасті їхніх характерів. Відгук («Коміра сонця», таким чином, стала не тільки казкою-булею про пригоду на природі, але цікавою історієюпро взаємодію двох так не схожих друзівна друга людей) про книгу показує збереження інтересу у сучасних читачів до цієї простої та дещо наївної повісті. Усі вони відзначають захоплюючий сюжет, докладну психологічну характеристику дійових осіб та барвистий опис пейзажу.

Вступ

Твір починається з опису життя героїв на селі. Дія відбувається у селі неподалік міста Переяславля-Заліського. Настя і Митраша - сироти, їхні батьки загинули під час війни, тож вони змушені поодинці вести своє господарство. Дівчинка рано встає, щоби встигнути зробити всю необхідну роботу, а Митраша у всьому їй допомагає. Читачі вказують на правдивість та достовірність опису автором тих складних умов, у яких опинилися діти. Про те, наскільки користувачам сподобався цей вступ, свідчить відгук. «Коміра сонця» є однією з найбільш читаних книгПришвіна саме за рахунок вірного відтворення непростої повоєнної доби на прикладі трудових буднів цих маленьких дітей.

Зав'язка

Поштовхом до дії стало рішення брата і сестри вирушити в ліс збирати журавлину. Вони ретельно підготувалися до свого походу, оскільки шлях мав неблизький, до того ж у дорозі їх могли чатувати на небезпеку. Повість «Коміра сонця», головні герої якої заслужили любов читача своєю безпосередністю та відвагою, містить дуже барвистий опис лісової галявини, куди прямували діти у пошуках ягоди.

Читачі відзначають, що це місце є одним із найкращих у всій повісті, оскільки письменник з особливою любов'ю та теплотою передав таємничість та красу російського лісу. На їхню думку, цей уривок несе велике смислове навантаження, оскільки саме загадковий ліс і став місцем, де розгорнулися головні події повісті. Книга «Кладова сонця», головні герої якої під час походу посварилися і пішли різними дорогами, що призвело до дивовижних пригод Мітраші, вражає читачів картиною пейзажу, що передує основну дію.

Сцена на болоті

Настя знайшла галявину з журавлиною і так захопилася її збором, що забула про сварку з братом. А останній тим часом заглибився в саму хащу лісу, поки, нарешті, не натрапив на болото. Читачі справедливо вказують, що письменник не дарма так докладно описав весь шлях, який пройшов хлопчик у пошуках ягоди: за їхніми словами, образ похмурої глушині, темних дерев, порожньої місцевості створює відчуття небезпеки та нещастя, що насувається. Як ніхто інший із радянських письменників, умів створювати атмосферу таємничості у природі М. Пришвін. «Камора сонця» - яскравий тому приклад. Розгорнута розповідь про подорож Мітраші болотом, на думку читачів, - один із найінтригуючіших моментів у всій книзі. Сцена, створена автором, і зачаровує, і лякає одночасно, тому подія, що послідувала за тим, справляє подвійний ефект.

Будиночок лісника

Особливо зворушливо та проникливо автор розповідає про життя Антипича у цьому дрімучому та страшному місці. Він мав маленьку хатинку, яку він займав разом зі своїм собакою Травкою. Цей чоловік був місцевим лісником, і, незважаючи на похмуру обстановку, в якій йому довелося жити, він зберіг теплі людські почуття до всього, що оточує. Дуже велике значенняцим другорядним персонажам надавав М. Пришвін. «Камора сонця» - це історія дітей, а й розповідь життя людини на природі. На момент дії повісті Антипич помер, і в його маленькому будиночку залишилася лише одна Травка. Вона полювала зайців, не підозрюючи, що їй самій загрожує небезпека, бо поблизу постійно нишпорив страшний вовк, прозваний місцевими жителями Сірим Поміщиком.

Кульмінація

Найгострішим і найнапруженішим моментом у казці є сцена, в якій автор описав пригоду Мітраші на болоті. Хлопчик вибрав дуже небезпечний шлях для того, щоб пробратися на галявину, і, проходячи вузенькою стежкою серед великих дерев, випадково потрапив у Сліпу Елань. Так у селі називали лісову багнюку. Повість «Коміра сонця», зміст якої відрізняється стриманістю та неквапливістю, характеризується чергуванням картин природи та захоплюючими сценами.

За словами читачів, подія на болоті є найнапруженішою і найдинамічнішою у всій повісті, хоча оповідання ведеться в колишньому дусі та темпі. Однак, за твердженням користувачів, автор зміг у тому ж стилі передати всю динаміку та напругу моменту. За відгуками більшості читачів, особливо виразним вийшов той епізод, в якому автор підкреслює твердість і розважливість хлопчика, який не втратив присутність духу, що згадав поради батька і зумів за допомогою Травки врятуватися від смерті.

Розв'язка

На шкільних уроках учням часто пропонують тему "Пришвін про природу". Розглянутий твір якнайкраще підійде для розкриття цього питання, оскільки в ньому ліс є повноцінним дійовою особою. Автор, наслідуючи казкові мотиви, показує, як природа іноді допомагає дітям, а іноді, навпаки, таїть для них небезпеку. Більшість користувачів зазначає, що письменник провів ідею про те, що дбайлива та розумна взаємодія з навколишнім середовищем допомогла героям уникнути небезпеки. Отже, повість «Коміра сонця», тема якої - це необхідність єднання людини і природи, визнана однією з найкращих повістей у жанрі казка-биль у вітчизняній літературі.

твір за жанровою спрямованістює казкою-биллю і оповідає про дітей, що залишилися сиротами у воєнні роки, які долають життєві труднощі.

Головними персонажамиоповідання є брат і сестра Настя та Митраша, змушені виживати самостійно, оскільки рано позбавляються батьків.

Письменник дає докладний опис головних героїв, представляючи дівчинку Настю, старшу в сім'ї, в образі відповідальної і працьовитої малюки, що відрізняється ластовитим обличчям, світлими кучерями, крихкістю і гострим розумом. Дівчинка завжди допомагає братику і навіть поступається йому в його примхах. Автор називає Настю золотою курочкою, що має високі ніжки, оскільки дівчинка встає до світанку, виганяє на пасовищі корів і цілий день клопочеться по господарству.

Митраша представляється як маленький мужик у мішечку, оскільки має від батька деякі ремісничі навички і займається чоловічою роботою в будинку, іноді продаючи свої вироби або обмінюючи продукти.

Письменник наголошує на поділі домашніх обов'язків між дітьми, демонструючи згуртованість і дружбу рідних людей.

Сюжетна лініяоповідання розвивається шляхом події, що відбулася з дітьми, в момент їх походу в ліс за журавлиною. Настя захоплюється збиранням ягід і не помічає відсутність брата, який потрапляє в болото і не може самостійно вибратися з трясовини. Допомогу надає собака Травка, яка приводить сестру до брата. До цього моменту Мітраша не дуже любить собаку, але після порятунку стає для неї повноцінним господарем.

Однак пригоди дітей на цьому не закінчуються, оскільки попереду ще зустріч із голодним вовком. У цій ситуації Мітраша поводиться як справжній чоловік, не розгубившись вистріливши у звіра.

Відмінною особливістюоповідання є авторський опис навколишньої природи, що представляється у творі самостійним персонажем, налаштованим життям дітей.

У момент розставання Насті та Мітраші на небі з'являється сіра хмара, закриваючи сонячні промені, у супроводі різкого вітру, що завиває та стогне. Таким чином, природа попереджає героїв про випробування.

Сенс творуполягає у прояві справжніх людських почуттів навіть маленькими дітьми, в душі яких багато тепла, кохання, почуття власної гідності, розуміння природи та родинних стосунків.

Варіант 2

Розповідь Михайла Михайловича Пришвіна «Коміра сонця» розповідає про сирот, як вони справлялися з труднощами, як вчилися жити без батьків.

Головних героїв автор описує дуже скрупульозно. Дівчинка, Настя, старша в сім'ї, є читачеві відповідальною і дуже працьовитою. Вона з ластовинням на обличчі, зі світлим волоссям, тендітна і дуже розумна. Завжди поступалася братові, намагалася зробити якнайкраще і у всьому йому допомагала. Автор називає її золотою курочкою на високих ніжках. На мій погляд, Михайло Михайлович недаремно дав таке прізвисько Насті. Протягом усього оповідання він пише про неї з повагою. Настя вставала до сходу сонця, виганяла череду корів на пасовищі і, не лягаючи спати, займалася всіма справами по господарству аж до ночі.

Митраша, брата головної героїні, автор описує як «маленького мужичка в мішечку». Він навчився у батька деякому ремеслу та займався чоловічими справами по господарству. Результат свого ремесла Мітраша продавав чи обмінював. Так і жили сироти, влаштовуючи свій побут.

Автор розповіді дуже точно ділить обов'язки у господарстві між дітьми. Залишившись одні, без батьків, Настя та Митраша займаються побутовими справами разом. «Золота курочка на високих ніжках та мужичок у мішечку» займаються жіночими та чоловічими справами по господарству відповідно. Такий поділ праці між дітьми і дає їм, на мій погляд, ту згуртованість та дружбу, яка має бути між рідними людьми.

Якось діти вирішують іти за журавлиною. У лісі вони розходяться різними стежками. Митраша потрапляє в болото і довго не може вибратися, а Настя, захопившись збиранням журавлини, забуває про брата. Знайти один одного дітям допомагає собака лісника на прізвисько Травка.

Михайло Пришвін назвав свою розповідь «Коміра сонця» тому, що у лісових болотах дуже багато торфу. В часи Вітчизняної війнидане пальне було дуже цінним, та й залишається цінним до цього дня.

На мою думку, автор розповіді дуже точно передав усю атмосферу, яка має бути між дітьми, які залишились без батьків. Пришвін показав братсько-сестринське кохання. Настя та Митраша завжди були разом, жили у світі. Адже вони залишилися одні на всьому світі, і рідніших один одного в них нікого немає. Автор наочно показує у своєму творі, що може статися, якщо брат і сестра не ладнатимуть один з одним.

Після прочитання оповідання «Коміра сонця», кожен читач запитає себе: як я ставлюся до своєї сестри чи свого брата? Адже рідніший за сестру чи брата в людини нікого немає. Вони завжди повинні бути разом та допомагати один одному. А щоб краще зрозуміти, як слід ставитися до рідної людини, варто прочитати цю розповідь.

Аналіз Кладова сонця – де правда, а де казка

Твір написано в 1945 році, тому його сюжет і герої оповідання відповідають тому тяжкому для країни часу.

Сюжет простий. У якомусь російському селі живуть хлопчик та дівчинка. Живуть одні, бо сироти – тато їхній загинув на війні, а мама померла від хвороби. Дівчинці 12 років, хлопчику 10 років. Вони мають будинок, мають домашні тварини: корова, вівці, кури.

Починаючи читати розповідь, одразу розумієш, що це вигадка. Не може бути, щоб у селі у хлопців не було родичів. Не може бути, щоб дітей загиблого червоноармійця не влаштували до дитячого будинку. І як у такому віці вони справлялися з господарством, яке й дорослому не під силу?

Далі події розвиваються так. Звичайна сільська справа: діти пішли до лісу збирати ягоду (журавлину). Дівчинка, звичайно, з кошиком, а хлопчик, за нинішньою термінологією – «крутий», бере з собою рушницю та компас. Ну, компас зрозуміло - іграшка, а ось рушниця-то по висоті вище десятирічного хлопчика. Як він його нестиме? Але автор вигадує виправдання: у лісі живе самотній та голодний вовк. Ось для захисту від вовка і взята з собою рушниця.

Мушу зауважити, що казковість і в назві оповідання: «Камора сонця». Це за задумом автора назва болота. Але російські торфом печі ніколи не топили. У нас дров було достатньо. І таку назву болоту ніколи не дали б. Далекі вони були від наукової ідеї, що торф, вугілля та нафта – це концентрат сонячної енергії.

Пішли, значить, хлопчик і дівчинка в ліс і, звичайно, посварилися (як у казці – не пий водичку – козенятком станеш). Не послухався братик свою сестру: не пішов стежкою, а компасом. Дійшов до болота і там провалився в драговину. Слава Богу, рушниця була з нею! Він за рушницю вхопився і не потонув.

А тут і бездомний собака (друг людини) прийшов на допомогу і витяг його з болота. І злого вовка він потім застрелив. Потім сестриця, зібравши журавлини, знайшла його, і вони повернулися додому. А в селі вже всі переполошилися: де діти поділися? Така ось напівказкова історія.

Написано розповідь красиво, а чого він учить нас? Можливо, живіть дружно, любите собак та вбивайте вовків. Або – не ходіть, діти в ліс самі: там вовки живуть.

  • Що таке Мрія? (9, 11 клас. ОДЕ ЄДІ)

    У кожного є якесь бажання. Воно у всіх може бути різним, адже ми всі по-різному думаємо, мислимо, індивідуально дивимося і формуємо ті чи інші погляди на життя. Але незважаючи на всі ці відмінності

  • Якби була можливість вибирати собі житло самостійно, слід зупинитись на просторому будинку. У ньому обов'язково має бути велика вітальня, щоб вся родина могла зібратися і поговорити хоча б раз на тиждень.

  • Любов і зрада в повісті Іуда Іскаріот Андрєєва

    Цей твір написано з високим психологічним розумінням людських вчинків. Автор розкриває сутність життєвого укладу всіх героїв, заглядаючи в їхні душі та зриває всі маски з героїв повісті.

  • Головні герої казки-були Михайла Пришвіна «Коміра сонця» — брат і сестра, Митраша та Настя. Митраші було десять років, а Настя була на два роки старша за нього. Брат та сестра були сиротами, батько в них загинув на війні, а мати померла. Люди допомагали дітям, як могли, але Митраша та Настя швидко звикли жити самостійно. Настя доглядала домашню живність і господарювала, а Митраша свого часу від батька навчився ремеслу бондаря, він умів робити бочки та дерев'яний посуд.

    Якось навесні хлопці вирішили піти за журавлиною, яка всю зиму лежала під снігом і тепер була набагато солодша, ніж восени. Колись батько розповідав їм, що знає місце, де журавлини дуже багато. Він називав це місце палестинкою. Але шлях туди лежав через Блудове болото, в якому було згубне місце під назвою Сліпа Єлань. Митраша вмовив сестру піти за журавлиною на заповітну палестинку. Він добре пам'ятав, як батько пояснював дорогу до цього місця.

    З собою Митраша взяв батьківську спадщину – компас та рушницю. Хлопці знали, що на болоті живе вовк на прізвисько Сірий Поміщик, і рушниця в дорозі була не зайвою. Настя взяла з собою великий кошик під журавлину. У неї вона поклала хліб та картоплю.

    На болоті стежка розділялася, і між Настею та Митрашею розгорілася суперечка, якою стежкою йти. Одна стежка була широкою та натоптаною, а інша – вузенькою, нею рідко хто ходив. Митраша наполягав, що треба йти вузькою стежкою, що вела прямо на північ. Про цей шлях і розповідав батько. Настя боялася потрапити до Сліпої Єлані і хотіла обійти небезпечне місце.

    В результаті діти посварилися та пішли різними дорогами. Вони ще не знали, що обидві стежки призводять до заповітної палестинки. Настя успішно дісталася місця і із захопленням стала збирати журавлину, якою тут було мабуть-невидимо. Вона забула про все на світі і повзала купиною, поки не натрапила на великий пень, який облюбувала гадюка. Змія зашипіла на дівчинку, але нападати не стала.

    Від переляку Настя схаменулась і зрозуміла, що зовсім забула про брата і стала кликати його. А Митраша, який пішов вузькою стежкою, потрапив у біду. Він не зміг розпізнати вчасно Сліпу Елань і по груди провалився в трясовину. На поверхні він тримався лише завдяки рушниці, якою встиг покласти плазом і тепер тримався за нього.

    На щастя Митраші, неподалік болота мешкав мисливський собака на прізвисько Травка. Колись у неї був господар, сторож Антипич, але він помер від старості, і тепер Травка жила далеко від людей. Травка була мисливським собакою і часто ганялася за зайцями, що водилися на болоті. У гонитві за черговим зайцем вона вибігла до того місця, де Митраша провалився у трясовину.

    Хлопчик упізнав собаку Антипича і почав кликати його. Травка обережно підповзла до нього, і Митраша схопив її за задні лапи. Зляканий собака рвонувся і витяг хлопчика з трясовини.

    Втішна тим, що в неї з'явився новий господар, Травка продовжила полювання на зайця. Митраша, що вмів полювати, зрозумів, чим зайнятий собака і, причаївшись у кущах, почав чекати, коли заєць, що заганяється Травкою, вискочить прямо на нього. Митраша розумів, що наближається вечір і підстрелений заєць міг урятувати йому життя.

    Так сталося, що під тим самим кущем зачаївся і вовк Сірий Поміщик, який зголоднів за зиму, для якого зараз навіть собака був бажаним здобиччю. Коли вовк і хлопчик зіткнулися носа, Мітраша не розгубився і вистрілив. Він убив вовка, який завдав багато неприємностей місцевим жителям.

    На постріл прибігла Настя, і брат із сестрою зустрілися. А незабаром Травка принесла їм у зубах спійманого зайця. На той час уже стемніло, і хлопці розвели багаття. Вони приготували їжу та заночували в лісі.

    Вранці наступного дня сусіди виявили, що діти не ночували вдома та вирушили на їхні пошуки. Біля болота вони зустріли Мітрашу та Настю, які несли на жердині великий кошик із журавлиною. Разом з хлопцями була і Травка, що зник собака Антипича.

    Коли люди почули, що Митраша застрелив вовка, вони спочатку цьому не повірили. Але після того, як кілька людей привезли на санчатах тушу Сірого Поміщика, Митрашу почали називати героєм.

    Усю зібрану журавлину Настя віддала до дитячого будинку для евакуйованих ленінградських дітей. А на Блудовому болоті було знайдено великі запаситорфу. Торф утворюється із загиблих рослин і в ньому запасено сонячну енергію, яку люди навчилися використовувати. Блудове болото виявилося справжньою коморою Сонця.

    Такий короткий зміст казки-були.

    Головна думка казки-були Пришвіна «Коміра сонця» полягає в наступному: незважаючи на те, що діти, Настя та Митраша, пішли різними дорогами, вони зустрілися, і світ переміг між ними. Набуття світу, гармонії в людських відносинах (нехай навіть і дитячих) — це справа складна. Для цього люди повинні знайти в собі сили для подолання розбіжностей, недомовок. Тільки наприкінці шляху діти змогли досягти примирення, розуміння.

    Казка «Коміра сонця» вчить: не можна вказівки інших людей сприймати буквально. Митраша з розповідей батька пам'ятав, що до палестинки треба йти весь час на північ. Коли він дійшов до місця, де треба було обійти Сліпу Елань, то не став цього робити, а пішов прямо і зав'яз у трясовині, мало не загинувши.

    Казка-биль вчить ніколи не сваритися і завжди діяти спільно, особливо у небезпечних місцях. Митраша та Настя посварилися і пішли різними дорогами. Ця сварка мало не закінчилася трагедією.

    Казка «Камора сонця» мені сподобалася тим, що незважаючи на всі складнощі, які довелося подолати дітям, у них все закінчилося добре, і Митраша став героєм, і журавлина дісталася евакуйованим ленінградським дітям, і головні герої знову набули гармонії та щастя.

    У казці мені сподобався собака Травка, який врятував Митрашу від загибелі, і спіймав для хлопців зайця.

    Які прислів'я підходять до казки-були Пришвіна «Коміра сонця»?

    Один в полі не воїн.
    Гнів – поганий порадник.
    Все добре що добре закінчується.