Презентація на тему "приставки та прийменники". Українська мова «Розмежування приставок та прийменників» - презентація прийменників від приставки




























Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Мета: Формування вміння розрізняти прийменники та приставки на листі.

  • Познайомити з відмітними ознакамиприставок та прийменників.
  • Розвивати вміння розпізнавати прийменники та приставки; вміння працювати у групах;
  • Виховувати інтерес до предмета.

Обладнання: підручник російської мовиза програмою "Перспективна початкова школа 2 клас; робочі зошити; аркуші із завданнями для кожного учня; презентація уроку, виконана в PowerPoint; мультимедійний проектор, екран; кружки трьох кольорів (зелений, жовтий, червоний) для рефлексії.

Хід уроку

I Організаційний момент.

Кожен день - завжди, скрізь,
На заняттях, у грі
Сміливо, чітко говоримо,
І тихесенько сидимо.
Тихо сіли дівчатка,
Тихо сіли хлопці.
Перевір, друже,
Ти готовий розпочати урок?
Чи все на місці,
Чи все в порядку:
Ручка, книжка та зошит?
Чи правильно сидять?
Чи все уважно дивляться?
Довгоочікуваний дзвінок,
Починаємо наш урок.

(Слайд №1)

II Актуалізація опорних знань. "Теоретична хвилинка".

А допомагатимуть нам на уроці наші друзі: Маша, Мишко та Анішит Йокопівна. (Слайд №2)

На ваших партах картки. На одних картках початок фрази, на інших – кінець фрази. Вам потрібно з'єднати початок та кінець. (Слайд №3)

Перевірка. (Слайди №4, 5, 6)

ІІІ Словниково-орфографічна робота.

  • Сьогодні на уроці російської ми познайомимося з новим словниковим словом. (Слайд №7)Ви зможете відгадати його, якщо уважно подивіться на фігури, зображені на екрані, і на літери в кожній з них. (Слайд №8)
  • Постарайтеся запам'ятати фігури і літери, що знаходяться в них.
  • Подивіться на фігури, згадайте, які літери знаходились у геометричних фігур, та назвіть нове словникове слово. (Слайд №9)
  • Вийшло слово "швидко". А що означає скоро?
  • Яким іншим словом, близьким за значенням, можна замінити слово "швидко"? (Швидко.)
  • Відкрийте робочий зошит на сторінці 33, виконаємо вправу 45. (Слайд №10)
  • Що зображено малюнку? (Машина швидкої допомоги.)
  • Що таке " швидка допомога"? (Медичний заклад, який надає екстрену допомогупри станах, загрозливих для життята здоров'ю, а також автомашина.)
  • Промовте хором слово "швидко". На який склад падає наголос? (Наголос падає на перший склад.)
  • Подивіться правопис слова "швидко" у словничку "Пиши правильно", запишіть його в зошит, підкресліть ненаголошений голосний.
  • Вставте нове слово. Підкресліть у ньому букву, написання якої треба запам'ятати. (Скор оказка дається взнаки, не скоро осправа робиться.)
  • Випишіть родинні слова, виділіть у них корінь. (Казка, дається взнаки; справа, робиться.)
  • Перевірка на екрані.

IV Формулювання теми та мети уроку.

(Слайд № 11) Анішит Йокопівна запропонувала Маші та Миші порівняти, як пишуться частинки "до" та "за" у словосполученнях:

  • добігти доаптеки;
  • забігти заліками.

(Слайд № 12) Чому в одному випадку вони пишуться разом, а в іншому - окремо? - Запитала Маша.

Це різні частинки, – відповіла Чарівниця. - В одних випадках це ПРИСТАВКИ. В інших випадках це ПРОПОЗИ.

Як розрізнити де приставки, а де прийменники? - Запитав Мишко.

Як же нам бути? Як розібратися, де приставка, а де привід?

Над чим сьогодні працюватимемо на уроці російської мови? (Слайд №13)Яку мету поставимо? (Слайд №14)(Вчитися розрізняти прийменники та приставки.)

V Вивчення нового матеріалу

Спробуймо розібратися. Звернемося до підручника чи спробуємо самі?

Одна голова добре, а дві – краще, тому шукати відповідь на запитання ви будете у групах. (Слайд №15)Давайте повторимо правила роботи у групах. (Вислухати думку кожного учасника, постаратися дійти спільної думки і подати одного виступаючого.)

(Слайд №16) Ще раз уважно прочитайте словосполучення, написані на дошці. Назвіть слова із приставками. (Добігти, забігти.)

  • Скажіть, що таке приставка, навіщо вона служить? (Приставка - це частина слова, яка стоїть перед коренем і служить для створення нових слів.)
  • Як пишеться приставка з коренем? (Приставка з коренем на листі не поділяється.)
  • Як знайти приставку у слові? (Щоб знайти приставку у слові, треба підібрати споріднене слово без приставки або з іншою приставкою.)
  • Доведіть, що у перших словах словосполучень є приставки. (Добігти, забігти – бігти, вибігти, прибігти.)
  • Прочитайте у словосполученнях слова із прийменниками. (До аптеки, за ліками.)
  • Що таке прийменник? Навіщо він служить? (Прийменник - це слово. За допомогою прийменника слова зв'язуються між собою у реченні.)
  • Як пишеться прийменник з іншими словами? (Прийменник з іншими словами пишеться окремо.)

Узагальним сказане, прочитаємо підказку Летучої Миші у підручнику.

(Слайд № 17) Спробуйте між приводом та наступним за ним словом вставити питання чи інше слово. (Добігти до: (який?) аптеки: до найближчої аптеки, до нової аптеки; забігти за: (якими?) ліками: за новими ліками, за дорогими ліками.)

Поверніться до словосполучення. Спробуйте вставити слово між приставкою та коренем.

Як же розрізнити де приставки, а де прийменники? (Між приводом і словом можна вставити ще одне слово, а між приставкою і частиною слова, що залишилася, - не можна.)

VI Фізкультхвилинка

(Слайд № 18) На екрані написані слова (по дорозі, біля будинку, зайшов перед садом, забіг, покотив, від берега, запустив, з гори.)

Якщо на екрані з'явиться слово із прийменником, ви підстрибуєте. Якщо прозвучить слово із приставкою, ви присідаєте, руки – на поясі.

VII Закріплення вивченого матеріалу

(Слайд №19) Вправа 65, сторінка 62.

  • Прочитайте текст.
  • Обговоріть у групах, як потрібно писати слова у дужках: разом зі словами-назвами предметів чи окремо?
  • Це приставки чи прийменники? (Всі частинки в дужках прийменники.)
  • Доведіть це. (Щоб довести, потрібно вставити відповідні за змістом слова між прийменником і словом, що називає предмет.)
  • Перевіряємо по ланцюжку.

Без своєї (літньої, блакитної) парасольки;

під сильним (проливним, теплим) дощем; від чорненького (маленького, свого) носика;

до пухнастого (короткого, довгого) хвостика.

  • Як потрібно писати слова із прийменниками? (Слова з приводами пишемо окремо.)

(Слайд №20) Прочитайте слова, виділені кольором. (Під дощем, від носика, до хвостика.)

  • Поставте слова у початкову форму. (Дощик, носик, хвостик.)
  • Письмово покажіть, як утворилися ці слова. Одна людина від групи біля дошки.

1 група - слово "дощ",

2 група - "носик",

3 група – "хвостик".

Перевірка.

(Слайд №21) Вправа 66, сторінка 62.

  • Прочитайте текст.
  • Прочитайте першу пропозицію.
  • Щоб правильно розкрити дужки, треба визначити де приставка, а де привід.
  • Давайте розберемося, де слово - дію, а де - слово - предмет у першому реченні.
  • Задайте питання до слів, що нас цікавлять. (Не шкодуючи чого? мила; ніс що робила? мила.)
  • Прочитайте другу пропозицію.
  • Де слово – дія, а де слово – предмет у другому реченні.
  • Задайте питання до слів, що нас цікавлять. (Залежало від чого? від мила; я б що зробила? відмила.)
  • Вставте слово між прийменником і словом, між приставкою та частиною слова. (У першому випадку це можливо - від запашного мила, а в другому - ні.)
  • Випишіть з другої речення слова з приставками та прийменниками, що звучать однаково. (Про т мила - від запашного мила; відмила - помила.)

(Слайд № 22) ДВОРНИКСБРОСИЛСНЕГСКРИШИ.

  • Перед вами на екрані запис. Порадьтеся та дайте відповідь на питання "Що це?" (Це речення.)
  • Прочитайте речення правильно. (Двірник скинув сніг із даху.)
  • Запишіть речення. (Один учень біля дошки.)
  • Виділіть приставку, підкресліть привід.
  • Доведіть.

(Слайд №22) Індивідуальна робота (від кожної групи по одній людині до дошки).

  • 1 група: підкреслити головні члени речення, стрілочкою показати словосполучення.
  • 2 група: зробити фонетичний розбір слова "сніг".
  • 3 група: виділити частини у словах "двірник", "сніг", "з даху".

Перевірка.

Самостійна робота. (Слайд №23)

А зараз хочеться дізнатися, як ви засвоїли нову тему. На екрані записані завдання. (Слайд №24)Ви виконуєте у зошиті завдання, які не викликають у вас труднощів. Починаєте роботу з першого завдання. Записуєте лише відповіді. Ті, хто зможе впоратися з усіма завданнями, досягне найкращого результату на уроці. Ви маєте впоратися, я у вас вірю.

Перевірка. (Слайд №24)

VIII Підсумок уроку

(Слайд №25)

  • Що нового дізналися про приставки та прийменники?
  • Як відрізнити приставку від прийменника?

IX Рефлексія

(Слайд №26) Підніміть гурток. (Зелений - "Я все зрозумів і засвоїв"; жовтий - "Знання потребують повторення та закріплення"; червоний - "Мені багато не зрозуміло".)

X Домашнє завдання

(Слайд №27) Робочий зошит. Сторінка 32, вправа 44. За бажанням придумати завдання для свого сусіда по парті "Виключи зайве слово".

XI Оцінювання (Слайд №28)

Слайд 2

Мета уроку: узагальнити та систематизувати пройдений матеріал за темами: «Частини слова. Корінь», «Приставка», «Суфікс». Завдання уроку:1) Сформувати здатність виділяти у слові корінь, приставку, суфікс, підбирати однокореневі слова, розрізняти приставки та прийменники. 2) Розвивати вміння працювати у парі, групі, самостійно за заданим алгоритмом. 3) Розвивати навички самоконтролю, оцінювання та самооцінки. 4) Сприяти формуванню інтересу до уроків російської, виховувати почуття доброти, взаємодопомоги, вміння слухати одне одного.

Слайд 3

План уроку.

ВК – вхідний контроль. УЕ-1 – підбір однокорінних слів. УЕ - 2 - виділення слів із приставками. УЕ - 3 - розмежування приставок та прийменників. УЕ - 4 - освіта слів із суфіксами. УЕ – 5 – резюме. УЕ – 6 – рефлексія.

Слайд 4

Працюй индивидуально1. Повтори поняття частин слова.2. Закінчи пропозиції.3. Об'єктивно оціни свою работу.4. Візьми участь у розмові класу. Закінчи речення: Корінь слова - це... Слова з тим самим коренем називаються... Суфікс - це... Суфікс пишеться... Суфікси утворюють... Приставка стоїть... Приставка пишеться зі словом... Приставки утворюють...

Слайд 5

УЕ-1 – підбір однокорінних слів. Працюйте у группе.1. Обговоріть у групі завдання; визначте, який рівень проблеми ви виконаєте.2. Визначте значення слів.3. Запишіть слова.4. Порівняйте слова.5. Візьміть участь у доборі слов.6. Оцініть роботу у групі. Позначте у аркуші самоконтролю.

1 рівень Запиши однокореневі слова у 2 стовпчики. Аркуш, хвостик, хвостатий, листочок, хвіст, листопад. 2 рівень Назвіть зайве слово: а) домашній, будинок, доміно, домовик; б) водити, водицю, водяну, воду; в) говірка, розмова, злодюжка, каже. 3 рівень Підберіть однокореневі слова у такому порядку: слово-дія, слово-предмет, слово-ознака. а) дим - ..., ..., .... б) холод- ..., ..., ... . в) світло-..., ..., ... . г) лінь - ..., ..., ...

Слайд 6

Порівняй та виправ помилки

1 рівень листок хвостик листочок хвостатий листопад хвіст 2 рівень а) доміно б) водити в) злодюжка 3 рівень а) дим - диміт, димок, димовий б) холод - холодити, холодок, холодний в) світло - світити, світик, світловий. г) ліньки - лінуватися, ледар, лінивий.

Слайд 7

УЕ - 2 виділення слів з приставками Роботою в парі.1. Вибери завдання, яке відповідає вашому уровню.2. Прочитай слова. Поспостерігай, що відбувається зі словом, коли до нього додаються різні приставки.4. Порівняй свій запис із зразком.5. Оціни свою роботу.

1 рівень Запиши слова, утвори нові, використовуючи дані приставки. Біг у______ побіг від______ пробіг пере______ 2 рівень Спиши слова. Що спільного у цих слів? Виділили приставки. Приморський, пришкільний, придорожній. Дошкільний, достроковий. 3 рівень Випиши слова з приставками. Виділили приставки. Довірити, домашній, доброта, добігти, дофарбувати, дощ.

Слайд 8

УЕ-3 - розмежування приставок та прийменниківАлгоритм розмежування приставок та прийменників

так ні Читаю словосполучення (пропозиція) Виділяю слово в дужках Між (_) і словом ставлю додаткове слово або запитання Знайдено питання або слово Пишу роздільно Задаю питання слів-дій (дієслів) Пишу разом

Слайд 9

Працюй индивидуально.1. Вибери завдання, яке відповідає твого рівня.2. Виконай завдання.3. Поміняйся зошитами із сусідом.4. Порівняй із зразком.5. Оціни роботу товариша.6. Якщо є помилки, поясни.

1 рівень Вибери літеру, яку ти напишеш у прийменнику та приставці. Д_копал (а,о) д_(а,о) дна колодязя. П_шел(а,о) п_(а,о) алеї парку. 2 рівень Виконай за зразком: (В яку?) влетів у маленьку клітинку. (в) ніс (в) будинок, (в) біг (в) зал, (в) будував (в) стіну 3 рівень Спиши, розкриваючи дужки. Добре слово (до) серця (до) веде. (До)води справу (до)кінця.

Слайд 10

Зразок виконання УЕ-3

1 рівень Докопав до дна колодязя. Пішов алеєю парку. 2 рівень Вніс до великий будинок, вбіг у спортивний зал, вбудував у вільну стіну 3 рівень Добре слово до серця доведе. Доводь справу до кінця.

Слайд 11

УЕ - 4 освіта слів з суфіксамиРаботай у парі устно.1. Розподіліть ролі (хлопчики – колобки, дівчатка – лисиці).2. Вибери завдання, яке відповідає твого рівня.3. Використовуй лише ласкаві суфікси.4. Склади якнайбільше фраз, словосполучень.5. Дівчатка (лисиці) оцінюють роботу.

1 рівень Зі словами голова, вуха, ніс, очі, руки, ноги, хвіст, утвори нові слова, використовуючи суфікси -ок-, -ік-, -онок-, -чик-, -ушк-. 2 рівень Склади словосполучення зі словами голова, вуха, ніс, очі, руки, ноги, хвіст, утвори нові слова, використовуючи суфікси -ок-, -ік-, -онок-, -чик-, -ушк-. 3 рівень Склади текст-опис зовнішності лисиці, використовуючи якнайбільше в словах ласкавих суфіксів.

Слайд 12

Зразок виконання УЕ-4

1 рівень Головушка, вушка, носик, вічко, ручки, ніжки, хвостик. 2 рівень Світленька головушка, чуйні вушка, маленький носик, добренькі очко, ніжні рученята, швидкі ніжки, пухнастий хвостик. 3 рівень (у кожного свій)

Слайд 13

УЕ - 5 - резюме

1. Візьми участь у роботі класу. Чому ми навчалися на уроці? Чи потрібні нам ці знання? Хто відчував труднощі у роботі? У чому відчуваєте труднощі? Хто б із задоволенням продовжив урок? 2. Зроби висновки. 3. Подумай, чи досяг ти мети цього уроку. 4. Якщо ти не досяг мети або досяг її частково, то виконай вдома завдання на картці.

Слайд 14

УЕ - 6 - рефлексія

1. Постав собі оцінку за роботу на уроці. 2. Постав оцінку класу в цілому на уроці.

Переглянути всі слайди

План уроку. Модулі: ВК – вхідний контроль. УЕ-1 – підбір однокорінних слів. УЕ виділення слів із приставками. УЕ розмежування приставок та прийменників. УЕ освіта слів із суфіксами. УЕ резюме. УЕ рефлексія.


Працюй індивідуально 1. Повтори поняття частин слова. 2. Закінчи пропозиції. 3. Об'єктивно оціни свою роботу. 4. Візьми участь у розмові класу. Закінчи речення: Корінь слова - це... Слова з тим самим коренем називаються... Суфікс - це... Суфікс пишеться... Суфікси утворюють... Приставка стоїть... Приставка пишеться зі словом... Приставки утворюють...


УЕ-1 – підбір однокорінних слів. Працюйте у групі. 1. Обговоріть у групі завдання; визначте, який рівень проблеми ви виконаєте. 2. Визначте значення слів. 3. Запишіть слова. 4. Порівняйте слова. 5. Візьміть участь у доборі слів. 6. Оцініть роботу у групі. Позначте у аркуші самоконтролю. 1 рівень Запиши однокореневі слова у 2 стовпчики. Аркуш, хвостик, хвостатий, листочок, хвіст, листопад. 2 рівень Назвіть зайве слово: а) домашній, будинок, доміно, домовик; б) водити, водицю, водяну, воду; в) говірка, розмова, злодюжка, каже. 3 рівень Підберіть однокореневі слова у такому порядку: слово-дія, слово-предмет, слово-ознака. а) дим -...,...,.... б) холод-...,...,.... в) світло-...,...,.... г) лінь -...,...,...


Порівняй і виправте помилки 1 рівень лист хвостик листочок хвостатий листопад хвіст 2 рівень а) доміно б) водити в) злодюжка 3 рівень а) дим - диміт, димок, димовий б) холод - холодити, холодок, холодний в) світло - світити, світик , світловий. г) ліньки - лінуватися, ледар, лінивий.


УЕ - 2 виділення слів із приставками Працюй у парі. 1. Вибери завдання, яке відповідає вашому рівню. 2. Прочитай слова. 3. Поспостерігай, що відбувається зі словом, коли до нього додаються різні приставки. 4. Порівняй свій запис із зразком. 5. Оціни свою роботу. 1 рівень Запиши слова, утвори нові, використовуючи дані приставки. Біг у______ побіг від______ пробіг пере______ 2 рівень Спиши слова. Що спільного у цих слів? Виділили приставки. Приморський, пришкільний, придорожній. Дошкільний, достроковий. 3 рівень Випиши слова з приставками. Виділили приставки. Довірити, домашній, доброта, добігти, дофарбувати, дощ.




УЕ-3 - розмежування приставок та прийменників Алгоритм розмежування приставок та прийменників так ні Читаю словосполучення (пропозиція) Виділяю слово в дужках Між (_) і словом ставлю додаткове слово або запитання Знайдено питання або слово Пишу роздільно Задаю питання слів-дій (дієслів) Пишу разом


Працюй індивідуально. 1. Вибери завдання, яке відповідає твоїм рівнем. 2. Виконай завдання. 3. Поміняйся зошитами із сусідом. 4. Порівняй із зразком. 5. Оціни роботу товариша. 6. Якщо є помилки, поясни. 1 рівень Вибери літеру, яку ти напишеш у прийменнику та приставці. Д_копал (а,о) д_(а,о) дна колодязя. П_шел(а,о) п_(а,о) алеї парку. 2 рівень Виконай за зразком: (В яку?) влетів у маленьку клітинку. (в) ніс (в) будинок, (в) біг (в) зал, (в) будував (в) стіну 3 рівень Спиши, розкриваючи дужки. Добре слово (до) серця (до) веде. (До)води справу (до)кінця.




УЕ - 4 освіта слів із суфіксами Працюй у парі усно. 1. Розподіліть ролі (хлопчики – колобки, дівчатка – лисиці). 2. Вибери завдання, яке відповідає твоїм рівнем. 3. Використовуй лише ласкаві суфікси. 4. Склади якнайбільше фраз, словосполучень. 5. Дівчатка (лисиці) оцінюють роботу. 1 рівень Зі словами голова, вуха, ніс, очі, руки, ноги, хвіст, утвори нові слова, використовуючи суфікси -ок-, -ік-, -онок-, -чик-, -ушк-. 2 рівень Склади словосполучення зі словами голова, вуха, ніс, очі, руки, ноги, хвіст, утвори нові слова, використовуючи суфікси -ок-, -ік-, -онок-, -чик-, -ушк-. 3 рівень Склади текст-опис зовнішності лисиці, використовуючи якнайбільше в словах ласкавих суфіксів.


Зразок виконання УЕ-4 1 рівень Головушка, вушка, носик, вічко, ручки, ніжки, хвостик. 2 рівень Світленька головушка, чуйні вушка, маленький носик, добренькі очко, ніжні рученята, швидкі ніжки, пухнастий хвостик. 3 рівень (у кожного свій)


УЕ резюме 1. Візьми участь у роботі класу. Чому ми навчалися на уроці? Чи потрібні нам ці знання? Хто відчував труднощі у роботі? У чому відчуваєте труднощі? Хто б із задоволенням продовжив урок? 2. Зроби висновки. 3. Подумай, чи досяг ти мети цього уроку. 4. Якщо ти не досяг мети або досяг її частково, то виконай вдома завдання на картці.


УЕ рефлексія 1. Постав собі оцінку за роботу на уроці. 2. Постав оцінку класу в цілому на уроці.